• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Καλησπέρα ήθελα να πω την μαρτυρία μου πάνω σε αυτό 1 χρόνο πάσχω από κρισης πανικου τον τελευταίο καιρό πονάει το στήθος νιώθω τσιμπήματα πρόσφατα χάθηκε ένας γνωστός μου από ανακοπή καρδιάς και φοβάμαι ότι θα πάθω το ίδιο και νιώθω πόνο στο στήθος ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα και ότι θα πάθω το ίδιο που οφείλεται αυτό?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Οφείλεται στην αγχώδη διαταραχή που έχετε , η αγχώδης διαταραχή κάνει ακριβώς αυτό , τα συμπτώματα, ότι έχουμε ακούσει από ότι φοβόμαστε ότι θα πάθουμε δεν είναι ομως αληθινά μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Κάθε νέα κρίση πανικού εμφανίζεται από τον ίδιο το φόβο ότι θα πάθετε κι άλλη κρίση. Δηλαδή, ο φόβος ότι θα ξαναπάθετε κρίση πανικού σας προκαλεί άγχος, το οποίο εκφράζεται με τον πόνο στο στήθος και τη δύσπνοια, όπως αναφέρατε.

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πραγματικά δύσκολο να αντιμετωπίζεις συνεχώς τέτοιες κρίσεις πανικού και σίγουρα το πρόσφατο γεγονός με τον γνωστό σου προσθέτει ένα ακόμα επίπεδο άγχους. Οι σωματικοί πόνοι και τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι συχνά συνδεδεμένα με το άγχος και τον πανικό, αλλά είναι πάντα σημαντικό να εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη υποκείμενη ιατρική αιτία.
    Παράλληλα, η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος και τις κρίσεις πανικού, να αναπτύξεις στρατηγικές αντιμετώπισης και να ενισχύσεις την ψυχική σου ανθεκτικότητα. Ενθαρρύνω την εξεύρεση ενός ψυχοθεραπευτή με τον οποίο αισθάνεσαι άνετα να εργαστείτε μαζί για
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Μιλήστε με καρδιολόγο και ειδικό ψυχίατρο να σας καθοδηγήσουν θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ο φόβος ότι θα πάθαιτε κάτι παρόμοιο με αυτό που συνέβη στον γνωστό σας μπορεί να είναι σημάδι της ανησυχίας και της κρίσης πανικού που αντιμετωπίζετε. Ο πόνος στο στήθος μπορεί να είναι συμπτώματα του άγχους, αλλά είναι σημαντικό να εξεταστείτε από έναν γιατρό για να εξαιρέσετε οποιαδήποτε ιατρική παθολογία. Συνιστώ να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες και τα συμπτώματά σας με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κρίση πανικού και να εξερευνήσετε τρόπους διαχείρισης του άγχους.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, θα βοηθούσε στις κρίσεις πανικού να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να απαλλαγείτε από αυτες

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού περιγράφονται ως ξαφνικές αντιδράσεις φόβου ή έντασης, που μπορούν να προκαλέσουν ποικίλα σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα, όπως ταχυκαρδία, δυσκολία στην αναπνοή, ή ακόμα και τον φόβο του θανάτου. Είναι σημαντικό να κατανοηθεί ότι, παρ' όλο που αυτά τα συμπτώματα μπορεί να φαίνονται τρομακτικά, δεν αποτελούν ενδείξεις άμεσου κινδύνου για τη ζωή.
    Ο φόβος για σωματικά προβλήματα όπως ανακοπή καρδιάς μπορεί να εντείνει τα συμπτώματα του πανικού. Ωστόσο, η πλειονότητα των περιπτώσεων δεν συνδέεται με τέτοιες καταστάσεις.
    Η συνεργασία με ψυχολόγο ή ψυχίατρο θα σας προσφέρει την απαιτούμενη θεραπεία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται ότι περνάτε μια πολύ δύσκολη περίοδο, αντιμετωπίζοντας τόσο τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού όσο και την πρόσφατη απώλεια του γνωστού σας. Το να νιώθετε πόνο στο στήθος και δυσκολία στην αναπνοή κατά τη διάρκεια των κρίσεων πανικού καταλαβαίνω πως είναι πολύ οδυνηρό, ειδικά όταν αντιμετωπίζετε επίσης τον φόβο μην πάθετε ανακοπή.

    Οι κρίσεις πανικού, αν και είναι απίστευτα έντονες, δεν είναι απειλητικές για τη ζωή. Ωστόσο, είναι κατανοητό ότι το μυαλό σας μπορεί να συνδέσει τα συμπτώματά σας, με το σύμπτωμα του γνωστού που έφυγε από ανακοπή.

    Δεδομένων των ανησυχιών σας για την υγεία της καρδιάς σας, θα σας βοηθουσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί