• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Καλησπέρα έχω τον αδελφό μ με κρισεις πανικου και δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε με τπτα

5 ειδικοί απάντησαν

  • Στις κρίσεις πανικού, επειδή υπάρχουν τα σωματικά συμπτώματα, πρώτα χρειάζεται να γίνει ένας ιατρικός έλεγχος. Μετά χρειάζεται να γίνει μια επίσκεψη σε κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας για να δουλευτούν οι κρίσεις και το πιθανό άγχος.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να κατανοήσετε πως η κρίση πανικού είναι μια σοβαρή κατάσταση που απαιτεί επαγγελματική βοήθεια από έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Οι κρίσεις πανικού είναι συχνά συνδεδεμένες με έντονο φόβο και αδυναμία να διαχειριστεί κάποιος τα συμπτώματα που αντιμετωπίζει.
    Ως ψυχολόγος, θα έλεγα ότι η πρώτη κίνηση πρέπει να είναι η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας για τον αδελφό σας. Ένας ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής, μέσα από τις συνεδρίες ψυχοθεραπείας, μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση και αντιμετώπιση των παραγόντων που ενδεχομένως συμβάλλουν στις κρίσεις πανικού, καθώς και στην ανάπτυξη στρατηγικών διαχείρισης του φόβου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • πρέπει να τον πάτε σε ειδικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεται υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός