• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Καλησπέρα έχω σοβαρό θέμα με την φοβία με την παραμικρή ενόχληση με πιάνει κρίση πανικού Και τρέχω στους γιατρούς νομίζοντας ότι έχω κάτι σοβαρό.Αυτο με δημιουργεί σοβαρό άγχος που έχω αϋπνίες παρότι παιρνω κάθε βράδυ lexotanil ζήτημα να κοιμάμαι 2 ώρες το 24ωρο και πρέπει να σηκωθώ 5 το πρωί για την δουλειά μου είμαι κυριολεκτικά ένα φυτό.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο και έναν ψυχολόγο για να εκπαιδευτείτε ώστε να καταφέρετε να διαχειρίζεστε τις αρνητικές σας σκέψεις και να σας δώσουν κάποιες τεχνικές για ποιοτικότερο υπνο

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Ο περισσότερος κόσμος που βιώνει κάτι τέτοιο, θεωρεί ότι τρελαίνεται, ότι έχει χάσει τον έλεγχο του εαυτού του και ότι πλέον είναι έρμαιο των καταστάσεων που τον βασανίζουν.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο είχες δύο επιλογές, να παλέψεις ή να φύγεις, όμως ό,τι από τα δύο και αν επέλεγες θα έπρεπε να γίνεις πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Με αυτόν τον τρόπο γίνεται εντονότερο το πρόβλημα
    Ζητήστε βοήθεια από κάποιον ειδικό

    Δριβάκου Δέσποινα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας ! Με τον ψυχίατρο σας θα μπορούσατε να μιλήσετε όσον αγορά τις αντικειμενικές δυσκολίες που αναφέρετε παράδειγμα τον ύπνο. Για μια βαθύτερη και σταθερότερη πορεία καλό θα ήταν να απευθυνθείτε και σε έναν ψυχολόγο.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα χρειαστεί οπωσδήποτε να πάτε σε κάποιον ψυχολόγο για να δουλέψετε τις κρίσεις πανικού, πώς να τις αντιμετωπίζετε/διαχειρίζεστε, και να καταλάβετε τους λόγους που σας προκαλούν άγχος. Η γνωστική συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία θα σας δώσει δεξιότητες κ εργαλεία για να αντιμετωπίσετε κ τις αυπνίες.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλημέρα σας! Θα βοηθούσε να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να «φυγουν» οι κρίσεις πανικού

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια κατάσταση άγχους, η οποία επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή και την υγεία σας. Το άγχος και ο πανικός είναι διαδεδομένα προβλήματα και μπορούν να αντιμετωπιστούν με επιτυχία μέσω διαφόρων θεραπευτικών προσεγγίσεων, συμπεριλαμβανομένης της συμβουλευτικής και της θεραπείας με φάρμακα. Είναι σημαντικό να συνεργαστείτε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να αναζητήσετε τις καλύτερες επιλογές θεραπείας που θα σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε το άγχος και τον πανικό και να αποκτήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής.
    Ασκήσεις χαλάρωσης μπορούν να βοηθήσουν για να μειώθει το άγχος και να νιώσετε ανακούφιση από τον πανικό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας κατευθύνει θεραπευτιά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Έχετε άγχος, και υπάρχει βοήθεια γι αυτό. Χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να σταματήσετε να παίρνετε διαβεβαιώσεις από γιατρούς, διότι αυτό εντείνει το πρόβλημα. Ίσως χρειάζεται να σκεφτείτε να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να εντοπίσετε ποιες σκέψεις σας δημιουργούν αυτες τις φοβίες και να τις αντιμετωπίσετε πιο στοχευμένα.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπερα σας.
    Αν ο φοβος οπως αναφερετε επιμενει με αποτελεσμα να γινεται αφορητος, και να σας επηρεαζει καλο θα ηταν να αναζητησετε την βοηθεια ενος ειδικου.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Οι φοβίες και οι κρίσεις πανικού που περιγράφετε αποτελούν σοβαρά συμπτώματα που επηρεάζουν αισθητά την ποιότητα της ζωής σας. Η αντίδρασή σας να επισκέπτεστε άμεσα τον γιατρό με την παραμικρή ενόχληση είναι μια φυσική ανταπόκριση στο άγχος που βιώνετε, καθώς η αναζήτηση επιβεβαίωσης για τη σωματική σας κατάσταση φαίνεται να προσφέρει μια προσωρινή αίσθηση ασφάλειας.
    Ωστόσο, το γεγονός ότι αντιμετωπίζετε σοβαρό άγχος, το οποίο οδηγεί σε αϋπνίες παρά τη χρήση φαρμάκων όπως το Lexotanil, αποκαλύπτει μια βαθύτερη ψυχική κατάσταση. Αυτό σας βάζει σε έναν φαύλο κύκλο, όπου το άγχος παράγει αϋπνίες και η έλλειψη ύπνου εντείνει το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής