• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Καλησπέρα αντιμετώπιζα ένα καταθλιπτικό επεισόδιο και πήρα φαρμακευτική 6μηνη αγωγή και ήμουν καλά...πριν λίγο καιρό την σταμάτησα και νιώθω ότι όλα αυτά που ένιωθα θα επιστρέψουν και από τον φόβο μου έπαθα χθες κρίση πανικού...τι να κάνω να ξαναξεκινησω την αγωγή

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η αγωγή μόνη της δεν φτάνει χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να αλλάξετε τον τρόπο που βλέπετε εξηγείται νόημα στον κόσμο γύρω σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα καταρχάς χρειάζεται να γίνει μια αξιολόγηση της κατάστασης και έπειτα αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα, η καλύτερη μακροπρόθεσμη λύση θα ηταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε το πρόβλημα να αντιμετωπιστεί απο την ρίζα του. Η φαρμακευτικη αγωγή δεν ειναι μακροπρόθεσμη λύση.

    Κονδύλης Αντώνης

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης και η αναζήτηση θεραπείας είναι ένα ταξίδι γεμάτο με διλήμματα αλλά και στιγμές ανακούφισης. Μια περίοδος έξι μηνών αγωγής μπορεί να φανεί αρκετή για να επιφέρει σημαντική βελτίωση στα συμπτώματα και την καθημερινότητα ενός ατόμου. Ωστόσο, η διακοπή της συχνά μπορεί να οδηγήσει στον φόβο επιστροφής των συμπτωμάτων.
    Το εάν ξαναξεκινήσετε την αγωγή θεωρείτε ως μία προσπάθεια να διατηρήσετε την ψυχολογική σας ισορροπία και να ελέγξετε τα συμπτώματα, ωστόσο η απόφαση αυτή πρέπει να συζητηθεί με τον ψυχίατρο σας ο οποίος θα αναλύσει την παρούσα κατάστασής σας και θα σας προτείνει την κατάλληλη θερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.Μια επαγγελματικη βοηθεια σιγουρα θα βοηθουσε ωστε να αντιμετωπιστουν οι δυσλειτουργικες σκεψεις που τυχον σας καταβαλουν.Ωστοσο η αγωγη σταματησε συμφωνα με τις οδηγιες του προσωπικου σας γιατρου?.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Εφόσον λαμβάνατε φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον ψυχίατρό σας για ότι αφορά τη συνέχιση λήψης, τροποποίηση δόσης ή τη διακοπή της, η οποία γίνεται σταδιακά υπό τις οδηγίες του. Η απότομη διακοπή τέτοιου είδους φαρμάκων μπορεί να σας επηρεάσει σωματικά και συναισθηματικά.

    Αμυγδαλά Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω τις ανησυχίες σας. Είναι σημαντικό να μην επαναλάβετε τη φαρμακευτική αγωγή χωρίς την συμβουλή του θεράποντα ιατρού σας. Η κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού μπορούν να διαχειριστούν αποτελεσματικά με τη συνδυαστική προσέγγιση φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοθεραπείας. Συστήνεται να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχολόγο για το ξεκίνημα ψυχοθεραπείας που μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις ρίζες των ζητημάτων σας, ενισχύοντας την ψυχική σας υγεία και να προλάβετε την επιστροφή των συμπτωμάτων.

    Η Επιστημονική Ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Ναι, και επιπροσθετα χρειαζεται ψυχοθεραπεια, για να μπορειτε καποια στιγμη να σταματησετε την αγωγη εχοντας κάνει πρωτα καποια δουλειά ωστε να μπορεσει να γινει αυτο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ειδικό για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη. Η επαναληπτική εμφάνιση των συμπτωμάτων και η κρίση πανικού είναι σημάδια ότι η φαρμακευτική αγωγή ήταν σημαντική για τη σταθεροποίηση της κατάστασής σας. Συνιστώ να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας όσο το δυνατόν συντομότερα για να συζητήσετε την επανάληψη της φαρμακευτικής αγωγής.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Θα προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ωστε να βελτιωθεί η διάθεση σας και να «φύγει» η κρίση πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι