• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 15/05/2024

Γειά σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω, νιώθω σε στιγμές ηρεμίας, οτι παθαίνω κρίσεις πανικού /άγχους, τα οποία μέχρι πρότινος νόμιζα οτι έχω κάποιο σωματικό πρόβλημα. Είναι φυσιολογικό να το παθαίνω σε στιγμές ηρεμίας; Το άγχος και η ένταση είναι μέρος της καθημερινότητας μου και δύσκολο να εξαλειφθούν εντελώς, τι μου προτείνετε να κάνω;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα
    Είναι σύνηθες να "ξεσπάει" το άγχος όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση ηρεμίας. Μπορεί το άγχος να μην εξαλειφθεί εντελώς από τη ζωή σας, όμως μέσω της ψυχοθεραπείας μπορείτε να μάθετε να το διαχειρίζεστε, να μειωθεί ως αντίδραση σε στρεσογόνες καταστάσεις και να μην βίώνετε τέτοια συμπτώματα.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Θεωρώ πως αφού το άγχος είναι κάτι που δεν μπορείτε να αποφύγετε, κάποιες συναντήσεις με ψυχολόγο θα σας ανακουφίσουν ως προς τη διαχείρισή του και την αντιμετώπισή του στην καθημερινότητα σας.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Σε στιγμές ηρεμίας δίνεται ο χρόνος για να εκδηλωθεί η κρίση πανικού. Θα σας βοηθούσε πολύ να επισκεφτείτε εναν ψυχολόγο για να μάθετε να διαχειρίζεστε τις καθημερινές πιέσεις από όπου και αν προέρχονται

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,

    Ενημερωτικά είναι καλό να γνωρίζετε πως οι Κρίσεις Πανικού/Άγχους δημιουργούν συχνά καταστροφολογία στην σκέψη και συνήθως μιμούνται σοβάρα προβλήματα υγείας όπως μία καρδιακή προσβολή ή ένα εγκεφαλικό επισοδείο.

    Παρ' όλα αυτά, καμία απο αυτές τις έντονες σωματικές αισθήσεις (εφόσον μιλάμε για Κρίση Πανικού) δεν μπορούν να δημιουργήσουν κάποιο ανησυχητικό πρόβλημα υγείας. Επιπλέον, είναι αρκετά σύνηθες το φαινομένο σε περιόδους ηρεμίας να εκδηλωθεί/ξεσπάσει μία Κρίση χωρίς απαραίτητα να έχει προηγηθεί κάποιο αγχωτικό γεγονός. Αυτό συμβαίνει διότι οι Κρίσεις δεν πηγάζουν τόσο απο το επιφανειακό καθημερινό ά
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, μια κρίση πανικού μπορεί να συμβεί σε κατάσταση ηρεμίας αλλά είναι μια κρίση που θα διαρκέσει 5-10 λεπτά. Το άγχος εχει διαρκεια. Χρειάζεται Να παρατηρηθούν οι αρνητικές σκέψεις που κάνετε κατά την διαρκεια της ημερας. Θα σας συμβουλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα,

    Είναι κατανοητό ότι οι κρίσεις πανικού ή οι κρίσεις άγχους σε στιγμές ηρεμίας μπορεί να προκαλέσουν σύγχυση και αγωνία. Ενώ αυτά τα επεισόδια μπορεί αρχικά να φαίνονται σαν να συνδέονται με κάποιο σωματικό πρόβλημα, στην πραγματικότητα είναι αρκετά συχνές εκδηλώσεις υποκείμενου άγχους.

    Το άγχος και η ένταση που επιμένουν στην καθημερινή ζωή μπορούν πράγματι να συμβάλουν σε τέτοιες εμπειρίες. Ακολουθούν ορισμένες προτάσεις που θα σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε και να μειώσετε το άγχος σας:

    Αναζητήστε επαγγελματική βοήθεια: Εξετάστε το ενδεχόμενο να απευθυνθείτε σε έναν θεραπευτή ή σύμβουλο που ειδικεύεται
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Γεια σας,
    Οι κρίσεις πανικού και άγχους αποτελούν συχνά φαινόμενα που μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την καθημερινότητα. Αν και πολλοί θεωρούν ότι τα συμπτώματα αυτών των κρίσεων εκδηλώνονται μόνο σε στιγμές έντονης πίεσης, είναι κοινό να συμβαίνουν και σε στιγμές ηρεμίας.
    Αυτή η φαινομενική αντίφαση οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της συσσωρευμένης έντασης και άγχους, που παραμένουν υποσυνείδητα ενεργοί. Οι καθημερινές πιέσεις και η συνεχής ανησυχία για διάφορα θέματα, όπως η εργασία και οι προσωπικές σχέσεις, μπορούν να συμβάλλουν στην αύξηση του άγχους, ακόμα και όταν νομίζουμε ότι είμαστε χαλαροί.
    Για τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πολυ συχνα οι κρισεις αγχους ερχονται οταν ηρεμουμε. Το θεμα ειναι οτι αποδεχεστε το αγχος που σας βασανιζει σαν μερος της καθημερινοτητας σας, που δυσκολα θα δεχτειτε να αποχωριστειτε...η κριση πανικού ειναι η αντιδραση του εαυτου σας στην πιεση που του προκαλειτε. Οταν δεν μιλαει το στομα, μιλαει το σωμα. Θα εινααι πολυ βοηθητικο να αναζητησετε εναν ψυχολογο για να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γειά σας! Οι κρίσεις πανικού τις περισσότερες φορές είναι απρόσμενες, καθώς δεν ευθύνονται μόνο οι περιστάσεις αλλά και μια σειρά από αρνητικές σκέψεις που κάνουμε για αυτές, ακόμα και αν οι τελευταίες δεν είναι αντιληπτές ή εύκολα ανιχνεύσιμες. Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα οξύ επεισόδιο αγχους. Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε πρώτα έναν εξειδικευμένο γιατρό (ανάλογα με τα συμπτώματα τα οποία έχετε) ώστε να αποκλειστεί κάποια παθολογική ερμηνεία και στη συνέχεια να επευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι το ζήτημα δεν είναι η εξάλειψη του άγχους αλλά η ορθότερη διαχείριση του εν λόγω συναισθήματος, έτσ... Διάβασε περισσότερα

    Καραθανάση Γεωργία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

  • Ο περισσότερος κόσμος που βιώνει κάτι τέτοιο, θεωρεί ότι τρελαίνεται, ότι έχει χάσει τον έλεγχο του εαυτού του και ότι πλέον είναι έρμαιο των καταστάσεων που τον βασανίζουν.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο είχες δύο επιλογές, να παλέψεις ή να φύγεις, όμως ό,τι από τα δύο και αν επέλεγες θα έπρεπε να γίνεις πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα πρώτα τουλάχιστον επεισόδια έρχονται σε στιγμές ηρεμίας .. ώστε να δώσετε σημασία και να ακούσετε Τία ανάγκες σας
    Ζητήστε βοήθεια από κάποιον επαγγελματία
    Είναι διαχειρίσιμο σε αυτή τη φάση

    Δριβάκου Δέσποινα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, θα σας προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να «φύγουν» οι κρίσεις πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Ναι, είναι πιθανό να παθαίνει κάποιος κρίση πανικού ακόμη και σε στιγμές ηρεμίας. Οι κρίσεις πανικού δεν είναι πάντα αποτέλεσμα άμεσων εξωτερικών στρεσογόνων παραγόντων, αλλά μπορεί να είναι εξαιτίας εσωτερικών, υποσυνείδητων διεργασιών. Μπορεί να υπάρχουν καταπιεσμένα συναισθήματα που να εκδηλώνονται ξαφνικά με τη μορφή κρίσης πανικού.
    Καταλαβαίνω πόσο τρομακτικό μπορεί να είναι για εσάς να συμβαίνει όταν δεν υπάρχει προφανής αιτία ή προειδοποίηση.
    Εφόσον το άγχος και η ένταση είναι μέρος της καθημερινότητάς σας, φαίνεται να εξηγείται γιατί αυτό ξεσπάει σε κρίση πανικού, είναι ακριβώς η κορύφωση αυτού του άγχους ή/και της έντασης.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι