• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Έχω αίσθημα παλμών και ελαφριά ζάλη ς όταν τελειώνω κάποια άσκηση στο γυμναστήριο έχω πάει σε καρδιολόγο και μου τα βρήκε όλα φυσιολογικά.... Είχε σταματήσει για καμιά βδομάδα και σήμερα το ξαναένιωσα τι μπορεί να φταίει; Βέβαια είμαι πολύ αγχωδης άτομο να το πω και αυτό ...από το πιο απλό πράγμα μπορεί να μου ανέβουν οι παλμοί λόγο άγχος..

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μετά από άσκηση στο γυμναστήριο, όπως η αίσθηση παλμών και η ελαφριά ζάλη, μπορεί να είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων. Αν ο καρδιολόγος σας, σας έχει εξετάσει και επιβεβαιώσει ότι όλα είναι φυσιολογικά, τότε πιθανόν τα συμπτώματά σας να οφείλονται σε άλλους παράγοντες, όπως το άγχος.

    Η αίσθηση παλμών και η ζάλη μπορεί να είναι κοινά συμπτώματα που σχετίζονται με το άγχος. Είναι γνωστό ότι το άγχος μπορεί να επηρεάσει την καρδιακή λειτουργία και να προκαλέσει αυξημένη καρδιακή συχνότητα, μετά από άσκηση.

    Σε αυτήν την περίπτωση, η διαχείριση του άγχους μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των συμπτωμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Είναι ακριβώς όπως το λέτε: το άγχος μπορεί να προκαλέσει αίσθημα παλμών, ζάλη και πληθώρα άλλων σωματικών συμπτωμάτων. Πολλές φορές, δε, οι ενοχλήσεις αυτές εμφανίζονται ΜΕΤΑ το πέρας της στρεσσογόνου κατάστασης. Το ότι είστε γενικά αγχώδης σίγουρα σας κάνει πιο επηρρεπή σε τέτοια επεισόδια.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Ενδομενως να υπάρχουν συμπτώματα γρκειμευνου άγχους χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση της κατάστασης. Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος!! Μιλήστε με ψυχίατρο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα, η γυμναστική ανεβάζει την αδρεναλίνη. Η αυξημένη αδρεναλίνη μπορεί να προκαλέσει άγχος και να οδηγήσει σε ταχυπαλμία και ζάλη.

    Κονδύλης Αντώνης

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η αύξηση των καρδιακών παλμών και η ελαφριά ζάλη μετά από άσκηση στο γυμναστήριο μπορεί να είναι ανησυχητική, ειδικά όταν αυτά τα συμπτώματα επανεμφανίζονται παρά τη θετική διάγνωση ενός καρδιολόγου.
    Συχνά, αυτές οι αισθήσεις δεν συνδέονται με φυσιολογικές καρδιακές δυσλειτουργίες, αλλά μπορεί να αποδοθούν στο άγχος, ιδιαίτερα σε αγχώδη άτομα. Το άγχος μπορεί να εντείνει την αίσθηση των φυσιολογικών αντιδράσεων του σώματος στην άσκηση, κάνοντας τα συμπτώματα να φαίνονται πιο έντονα ή ανησυχητικά από ό,τι πραγματικά είναι.
    Σε αυτό το σημείο, είναι σημαντικό η διαχείριση του άγχους να είναι μέρος της συνολικής προσέγγισης για τη βελτίωσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.Η αναζητηση ενος επαγγελματια, ισως σας βοηθησει να καταφερετε να μετριασετε τα συμπτωματα.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου