• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αντικαταθλιπτικο και σταθεροποιητη. Παιρνω εδω και αρκετα πλεον χρονια κυριως αντικαταθλιπτικο . Υπάρχει περιπτωση να εχω μακροπροθεσμα κάποια επιπτωση στην υγεια μου; αν ναι τι θα ηταν αυτο; Επισης , θα ηθελα να ρωτησω υπάρχει σωματική η ψυχολογικη εξαρτηση απο τα χαπια; Εχω πλεον μακροχρονια χρηση και ανησυχω και προβληματιζομαι ως προς αυτο. Κατα τα αλλα ειμαξ πληρως λειτουργικη και με τα 2 σαν αγωγες που παιρνω. (Υποτροπιαζουσα καταθλιψη εχω) . Σας ευχαριστω!!!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν σας παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος, παρακαλώ να βρείτε κάποιον άμεσα να σας καθοδηγήσει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ρωτήστε τον γιατρό σας που σας παρακολούθει και σας συνταγογραφεί την αγωγη σας

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σας που γνωρίζει όλο το ιστορικό σας, τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώ τις ανησυχίες σας σχετικά με τη μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών, ειδικά όταν πρόκειται για υποτροπιάζουσα κατάθλιψη. Η μακροχρόνια θεραπεία με τέτοια φάρμακα έχει επιδείξει γενικά θετικά αποτελέσματα στη διαχείριση των συμπτωμάτων, βοηθώντας ανθρώπους να διατηρούν την λειτουργικότητά τους σε καθημερινή βάση.
    Ωστόσο, η μακροπρόθεσμη χρήση μπορεί να φέρει ορισμένες προκλήσεις, όπως το ενδεχόμενο σωματικής ή ψυχολογικής εξάρτησης ή άλλες πιθανές επιπτώσεις στην υγεία. Παρόλα αυτά, η σωστή διαχείριση και παρακολούθηση από ειδικούς καθιστά εφικτή την πρόληψη ή την αντιμετώπιση τέτοιων επιπτώσεων.
    Είναι ζωτικής ση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής είναι μια ιατρική πράξη που οφείλει να συνοδεύεται από ενημέρωση σχετικά με τη φύση και τη λειτουργία των φαρμάκων. Παρόλο που υπάρχουν γενικές παραδοχές σχετικά με τη δράση της φαρμακευτικής αγωγής, κάθε ενημέρωση είναι σώφρον να γίνεται από το θεράποντα ιατρό.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος