• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Γέννησα πριν 3 μήνες και έχοντας προηγούμενο ιστορικό κρίσεων πανικού ξανά ήρθαν στην επιφάνεια. Όχι στο σημείο που τις είχα αλλά υπάρχει ανησυχία,φόβος θανάτου, τρομακτικά συμπτώματα, αρνητικές σκέψεις ότι κάτι θα μου συμβεί είτε σε μένα είτε σε κάποιον άλλον.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά την γέννηση χρειάζεται χρόνος να επανέλθουν οι ορμόνες. Κάνε θετικές σκέψεις και όρισε τον εαυτό σου αποδεχόμενη τους καινούριους σου ρόλους όπως θα μπορούσαν να καλύπτουν εσένα κι όχι τους γύρω σου. Η μητρότητα είναι μοναδική περίοδος, αρκεί να υπάρχει ελευθερία και ευελιξία να τη βιώνει η κάθε γυναίκα όπως θέλει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η γνωσιακή συυμπεριφορικη προσέγγιση ψυχοθεραπείας είναι αρκετά κατάλληλη για τις κρίσεις πανικού

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ως άτομο που έχει βιώσει κρίσεις πανικού στο παρελθόν, η εμπειρία σας τρεις μήνες μετά τη γέννηση του παιδιού σας είναι κατανοητή και αναμενόμενη σε κάποιο βαθμό, δεδομένου του προηγούμενου ιστορικού σας.
    Οι αλλαγές στην ορμονική ισορροπία μετά την εγκυμοσύνη, σε συνδυασμό με τις αυξημένες απαιτήσεις της μητρότητας, μπορεί να προκαλέσουν αναζωπύρωση των κρίσεων πανικού. Οι ανησυχίες και ο φόβος θανάτου που αισθάνεστε, καθώς και τα συμπτώματα τρόμου, οι αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σας και τους άλλους, είναι κοινά χαρακτηριστικά των κρίσεων πανικού.
    Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι αυτές οι σκέψεις και τα συμπτώματα είναι μέρος μι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.
    Εφοσον η κατασταση επιμενει καο σας επηρεαζεο σε σημαντικο βαθμο στην καθημερινοτητα, θα ηταν φρονιμο να αναζητησετε την βοηθεια ενος ειδικου ωστε να μετριαστουν τα συμπτωματα.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Η γέννηση ενός μωρού είναι μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μιας γυναίκας και ενός ζευγαριού. Για να μπορέσετε να νιώσετε καλύτερα και να υποστηρίξετε το μωρό σας καλό θα ήταν να κάνετε κάποιες συνεδρίες με έναν ψυχολόγο ώστε να διαχειριστείτε την καινούργια συνθήκη της ζωής σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Η επιλοχεια περίοδος (από τον τοκετό έως και ένα χρόνο μετά) είναι κρίσιμη στη ζωή μιας γυναίκας και πιθανά να πυροδοτήσει συμπτώματα ειδικά εάν υπάρχει ψυχική ευαλωτοτητα και προδιαθεση. Είναι χρήσιμο να συμβουλευτείτε έναν εξειδικευμένο στην περιγεννητικη ψυχιατρική ειδικό ψυχικής υγείας.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, θα μπορούσατε να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να «φύγουν» οι κρίσεις πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ σημαντικό από την στιγμή που είστε και νέα μαμά και το ζήτημα σας επανήλθε πρόσφατα και πάλι, να προσπαθήσετε να μοιραστείτε τις σκέψεις και τους φόβους σας με κάποιον ειδικό ώστε να βρείτε μαζί τι είναι αυτό που σας ανησυχεί και να το αντιμετωπίσετε ουσιαστικά.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτές τις κρίσεις πανικού με σοβαρότητα και να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η γέννηση ενός παιδιού μπορεί να είναι μια περίοδος υψηλού στρες και αλλαγών στη ζωή, η οποία μπορεί να επηρεάσει την ψυχική σας υγεία. Μπορείτε να αναζητήσετε στήριξη από έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα μπορούσε να σας προσφέρει θεραπεία όπως την γνωστική συμπεριφοριστική θεραπεία (CBT). Οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας μπορούν να σας βοηθήσουν να αναγνωρίσετε τα συμπτώματά σας, να κατανοήσετε τις αιτίες τους και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους. Τέλος, να θυμάστε ότι δεν είστε μόνη σας και ότι υπάρχ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού, ειδικά μετά το πρόσφατο γεγονός της γέννησης του μωρού σας. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από ειδικούς ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγους ή ψυχιάτρους, που μπορούν να σας υποστηρίξουν και να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε την ανησυχία και το φόβο. Μπορεί επίσης να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τη δυνατότητα συμμετοχής σε ομάδες υποστήριξης για γονείς που αντιμετωπίζουν παρόμοιες προκλήσεις. Μην διστάσετε να μοιραστείς τα συναισθήματά σας με τους αγαπημένους σας και να ζητήσετε βοήθεια όταν την χρειαστείτε.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια