• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Είμαι 24 ετών (άρρεν). Από μικρός βίωνα την κατάσταση του να είναι όλοι εναντίον μου και αυτό μου έχει μείνει μέχρι σήμερα, ώσπου αρχίζω να διαπιστώνω μίσος από την κοινωνία, χωρίς να γνωρίζω το λόγο. Έχω προσπαθήσει να βρω δουλειά, χωρίς να έχω δώσει το παραμικρό δικαίωμα δημοσίως, αλλά νιώθω ότι υπάρχει ένας ηλικιακος ρατσισμός και εξαιτίας τους δεν μπορώ να ζήσω οικονομικά. Επίσης, λόγω της μάστιγας που επικρατείται στην κοινωνία, νιώθω ότι οι γυναίκες της γενιάς μου, με μισούν, καθώς στα σχολικά χρόνια κρίνουν με βάση τον αλγόριθμο στα κοινωνικά δίκτυα. Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Υπάρχουν πολλά, στον σημερινό κόσμο, για τα οποία αξίζει να λυπηθεί κανείς. Οι αρχαίοι πίστευαν ότι ο Δίας έχει δύο πιθάρια, ένα με ευτυχία κι ένα με δυστυχία και μοιράζει στους ανθρώπους και από τα δύο ενώ σε κάποιους δίνει μόνο από αυτό με την δυστυχία.

    Η πεποίθηση λοιπόν ότι τα άσχημα πράγματα συμβαίνουν και μάλιστα ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από τα καλά δεν είναι πρόσφατη. Σύμφωνα με έρευνες περίπου το 17% των ανθρώπων θα περάσει ένα καταθλιπτικό επεισόδιο τουλάχιστον μία φορά στην ζωή του. Αυτό όμως σημαίνει ότι το υπόλοιπο 83% δεν θα βιώσει κάτι τέτοιο ακόμα κι αν είναι σίγουρο ότι όλοι θα αντιμετωπίσουμε δύσκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Νομίζω πως αναφέρατε τόσες φορές τη λέξη μίσος που ο θυμός σας είναι ανεξέλεγκτος. Σκεφτείτε να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό, να εντοπίσετε τι φταίει και να το αντιμετωπίσετε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Τα συναισθήματα αποκλεισμού που βιώνετε από νεαρή ηλικία είναι ένα πολύπλοκο θέμα και μπορεί να έχει πολλές υποκείμενες αιτίες. Το μίσος που νιώθετε από το κοινωνικό περιβάλλον δεν είναι κάτι που πρέπει να αγνοηθεί, καθώς η κοινωνική αποξένωση μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην ψυχική σας υγεία.
    Η αντιμετώπιση από το γυναικείο φύλο και η βάση στην οποία κρίνονται οι σχέσεις στα σχολικά χρόνια με αλγόριθμους στα κοινωνικά δίκτυα, είναι σημεία που αξίζουν προσοχής και κατανόησης.
    Είναι θετικό ότι προσπαθείτε να καταλάβετε το τι φταίει και να βρείτε μια λύση στο θέμα που σας απασχολεί. Το να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό θα σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής