• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Kαλησπερα,τα τελευταια 3 χρονια προσπαθω να αντιμετωπισω την αποφευκτικη/αγχωδης διαταραχη προσωπικοτητας και ολα τα συμπτωματα που την συνοδευουν,εχω δοκιμασει με 2 ψυχιατρους-ψυχοθεραπευτες και με εναν κλινικο ψυχολογο χωρις θετικα αποτελεσματα,απογοητευομαι και θελω να τα παρατησω. Μηπως θα επρεπε να κοιταξω συγκεκριμενη θεραπευτικη προσεγγιση και συγκεκριμενη ειδικοτητα θεραπευτη που να εχει εμπειρια πανω στην διαταραχη αυτη,οι ειδικοι του doctortime εχουν αντιμετωπισει κατι αναλογο,τι μου προτεινετε?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να βρείτε ειδικό ψυχικής υγείας με ειδίκευση στις αγχώδης για ταραχές και την κρίση πανικού μην χάνει την πίστη σας δοκιμάστε και με άλλον πολύ προσφέρουμε δωρεάν συνεδρία για να δείτε αν θα πάρετε βοήθεια ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε μία διαταραχή προσωπικότητας χωρίς να βλέπετε άμεση βελτίωση παρά τις προσπάθειες που έχετε κάνει με διάφορους ειδικούς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά στις θεραπευτικές προσεγγίσεις και δεν υπάρχει μία μόνο σωστή λύση για όλους.

    Μπορεί να είναι χρήσιμο να επικοινωνήσετε με τον ιατρό σας ή με τον κλινικό ψυχολόγο που σας αντιμετωπίζει και να συζητήσετε τις ανησυχίες σας σχετικά με την έλλειψη βελτίωσης στη θεραπεία. Μπορεί να προτείνουν νέες προσεγγίσεις ή να σας παραπέμψουν προς ειδικούς που έχουν εμπειρία στη διαταραχή που αντιμετωπίζετε.... Διάβασε περισσότερα

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει ενδεχομένως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία.χρειαζεται να γίνει όμως πρώτα μια αξιολόγηση της κατάστασης

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας,

    Καταλαβαίνω πλήρως την απογοήτευση και τη δυσκολία που αισθάνεστε αφού οι προσπάθειες που έχετε καταβάλει μέχρι τώρα δεν έχουν φέρει τα αποτελέσματα που επιθυμείτε. Η αποφευκτική/άγχωδης διαταραχή προσωπικότητας μπορεί να είναι πολύ απαιτητική και συχνά απαιτεί εξειδικευμένη προσέγγιση.

    Μια πιθανή διαδρομή είναι η εξεύρεση ενός θεραπευτή που ειδικεύεται στη διαταραχή αυτή και έχει συγκεκριμένη εκπαίδευση και εμπειρία στις αντίστοιχες θεραπευτικές τεχνικές. Μπορεί να αποδειχθεί ωφέλιμο να ερευνήσετε θεραπευτές με εμπειρία στη γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία (CBT) ή στη διαπραγματευτική θεραπεία (DBT), οι οποίες
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Θα πρέπει να υπάρχει συνδυασμός φαρμακευτικής και ψυχοθεραπευτικής αντιμετώπισης, σε πολύ έντονα συμπτώματα μπορεί ναβοηθήσει και νοσηλεία. Όλα εξαρτώνται από το ιατρικό σας ιστορικό για το ποια θα είναι η αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε να κάνετε μερικές ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες με στόχο να «φύγει» το άγχος.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • βρειτε ενα ψυχολογο που να χρησιμοποιει το γνωσιακο αναλυτικο μοντελο

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε μια διαταραχή προσωπικότητας και να μην διαπιστώνετε βελτίωση παρά τις προσπάθειές σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η θεραπεία μπορεί να είναι μια διαδικασία που απαιτεί χρόνο και πολλές φορές δοκιμές και λάθη. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μπορεί να είναι χρήσιμο να αναζητήσετε έναν ειδικό που να έχει ειδίκευση στη διαταραχή προσωπικότητας και να έχει εμπειρία σε αυτόν τον τομέα. Ενδεχομένως, μια θεραπευτική προσέγγιση που να εστιάζει σε συγκεκριμένες τεχνικές, όπως είναι η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, μπορεί να είναι πιο αποτελεσματική για εσάς. Συνιστώ να εξερευνήσετε τη... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Σας έχει προκαλέσει απογοήτευση η παρατεταμένη προσπάθεια αντιμετώπισης της αποφευκτικής/αγχώδους διαταραχής προσωπικότητας, ειδικά όταν οι προσπάθειες αυτές δεν φέρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα μετά από θεραπεία με διάφορους ειδικούς.
    Η διαρκής αναζήτηση ενός αποτελεσματικού θεραπευτή αποτελούν πηγές μεγάλου στρες. Η επιλογή μιας θεραπευτικής προσέγγισης που να εστιάζει στις συγκεκριμένες ανάγκες της διαταραχής σας, και η συνεργασία με έναν θεραπευτή που έχει εμπειρία στην εν λόγω περίπτωση, θα οδηγήσει σε θετικά αποτελέσματα την θεραπείας σας.
    Στο Doctoranytime, υπάρχουν θεραπευτές με εξαιρετική εμπειρία στην αντιμετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής