• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Καλησπέρα, πριν από δύο εβδομάδες έκανα εξαγωγή δύο φρονιμίτες, πάνω και κάτω. Είχα ξεκινήσει αντιβίωση μία μέρα πριν την εξαγωγή και τη συνέχισα και μετά την εξαγωγή μέχρι να τελειώσει, για κάποιες μέρες. Είχα πρήξιμο, πόνο, λίγο μελάνιασμα στο σαγόνι μετά από τρεις μέρες, αλλά σταδιακά πέρασαν όλα αυτά. Στις δέκα μέρες πονούσα ακόμη αρκετά, ειδικά όταν έπινα νερό αλλά έκανα υπομονή και γενικά το υπέφερα. Είχα πάρει παυσίπονα τις τρεις πρώτες μέρες αλλά επειδή δε με έπιαναν ιδιαίτερα, πήρα και κανά δυο χάλια αλγκοφρέν που με κάλυψαν καλύτερα και μετά τα σταμάτησα όλα, δεν ξαναπήρα κάτι. Στις δέκα μέρες έπρεπε να ταξιδέψω εκτός Ελλάδος, αναγκάστηκα να σηκώσω τις βαλίτσες μου που ήταν βαριές, να τις ανεβάσω σε σκάλες, αλλά δεν ένιωσα κάποια πίεση ή κάτι στο σημείο των εξαγωγών. Γενικότερα μέρα μέρα με τη μέρα ήμουν όλο και καλύτερα, ο πόνος μειωνόταν, εκείνες τις μέρες με ενοχλούσε λίγο έντονα όταν έπινα νερό, γενικά ένιωθα μια κάποια ανακούφιση μετά το βούρτσισμα των δοντιών μου αλλά συνέχισα να κάνω υπομονή γενικά. Το πρόβλημα είναι πως, δε θυμάμαι ακριβώς πότε ξεκίνησε, αλλά λίγο μετά το ταξίδι μου άρχισα να νιώθω μια άσχημη μυρωδιά στο στόμα μου. Ο πόνος συνεχίζει να εξασθενεί μέρα με τη μέρα, βασικά πλέον θα το περιέγραφα περισσότερο σαν ενόχληση αλλά με έχει ανησυχήσει αυτή η δυσοσμία. Έχω και πρόβλημα παλινδρόμησης αλλά δε θυμάμαι να μύριζε ποτέ τόσο έντονα. Πλένω τα δόντια μου και συνεχίζει να υπάρχει αυτή η μυρωδιά, τρώω τσίχλα και τη νιώθω πάλι στο στόμα μου. Κι επειδή είμαι στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ελβετία, δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε να με δει η γιατρός μου ή κάποιος άλλος γιατρός, ούτε να έχω πρόσβαση σε φάρμακα ή οτιδήποτε.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει τον δεχόμενο να έχει δημιουργηθεί κατά τη διάρκεια της επούλωσης μία κοιλότητα στην περιοχή που έγινε εξαγωγή και εκεί να μαζεύει τροφές να μην καθαρίζετε εύκολα και να προκαλεί δυσοσμία μπορείτε να πάρετε μία σύριγγα από το φαρμακείο να βάλετε αντισηπτικό μέσα και να λυγίσετε λίγο την βελόνα και με προσοχή να ρίξετε το σχετικό στην περιοχή της εξαγωγής να καθαρίσει και να το προσπαθήσετε και με τη βούρτσα να το καθαρίσετε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς χωρίς να το δω δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά. είχε δει κάτι άλλο ο οδοντιατρείο που σας έκανε την εξαγωγή? Μήπως είναι κάποιο άλλο δόντι χαλασμένο? Μήπως κρατάει τροφές στο σημείο της εξαγωγής?

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πιθανότατα να χρειάζεστε πλύσεις με σύριγγα και καθαρισμό στην περιοχή της εξαγωγής. Να επισκεφθείτε έναν τοπικό ιατρό.

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Παρολα αυτα χρειαζεται εξεταση καθως υπαρχει ιστορικο προσφατων εξαγωγων, προσπαθειστε να επισκευτειτε εναν οδοντιατρο της περιοχη σας.Μπορει να οφειλεται σε κατι αλλο απο τις εξαγωγες παντως...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια