• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Καλησπέρα. Έβγαλα πριν από 3 μέρες τον άνω δεξιό φρονιμητη. Έβγαινε κανονικά απλά επειδή είχε βγεί πριν ενάμιση χρόνο ο κάτω του , ενοχλούσε το ούλο. Μέχρι να κλείσω το τρίτο 24 Ώρο πήγαιναν όλα καλά μέχρι που άρχισα να πονάω στο μάγουλο και όταν άνοιγα το στόμα ή χαμογελούσα και έφτασε μέχρι και στο κόκαλο του ζυγωματικού ο πόνος. Επίσης η δεξιά πλευρά του προσώπου μου είναι εμφανώς πιο ζεστή απ' την αριστερή. Το δόντι το έβγαλα απόγευμα, και με βάση τις οδηγίες, το επόμενο πρωί βουρτσισα μαλακά και τα δόντια και τη περιοχή της εξαγωγής και έκανα πλύσεις με unisept μετά από κάθε γεύμα. Με βοήθησε λίγο το αλγκοφρεν αλλά σε περίπτωση, ανησυχώ γιατί όλο αυτό έγινε απότομα και υπήρξε αρκετός πόνος. Υπάρχει περίπτωση να είναι ξηρό φατνίο; Αν είναι μόλυνση θα κάνω πυρετό; Θέλω να αποφύγω την αντιβίωση διότι έχω κάνει μεγάλη χρήση το τελευταίο διάστημα. Ευχαριστώ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται εξεταση. Το ξηρο φατνειο προκαλει εντονο πονο που δεν παρερχεται με ισχυρα παυσιπονα, η αντιβιωση εξαρταται απο τον εκλυτικο παραγοντα της της φλεγμονης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν υπάρχει περίπτωση ξηρού φατνίου στην άνω γνάθο. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας να δει αν χρειάζεται αντιβίωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Την καλύτερη απάντηση θα σας την δώσει ο γιατρός σας που έκανε την επέμβαση. Επικοινωνήστε άμεσα μαζί του.

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Το ξηρό φατνιο εμφανίζεται μετά από 6 - 10 μέρες μετά την εξαγωγή συνήθως

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια