• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Γεια σας, πριν από 4 ημέρες έκανα εξαγωγή του δεξιού φρονιμίτη της κάτω γνάθου, και έχω ακόμα μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του κάτω χείλους και το πηγούνι..ο γιατρός μου είπε πως προήλθε από τραυματισμό του νεύρου κατά την αναισθησία, ωστόσο διαβάζω πως μπορεί να έγινε τραυματισμός κατά την εξαγωγή αν ήταν κοντά η ρίζα με το νεύρο..είναι κάτι από τα δύο πιο σοβαρό? Μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω στην αποκατάσταση? Υπάρχει πιθανότητα η βλάβη να είναι μόνιμη? Μια αξονική για να δούμε σε τι έκταση είναι η βλάβη θα βοηθούσε?Ανησυχώ πολύ καθώς επηρεάζει μερικώς και την ομιλία μου.. ευχαριστώ πολύ!

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Δεν είναι από την αναισθησία
    Μπορεί να ηταν το δόντι κοντά στο νεύρο
    Μπορείτε μα πάρετε neurobion κάθε βραδυ
    Είναι σύμπλεγμα βιταμίνης B
    Θα περάσει σταδιακά

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Ειναι ακομα προσφατη η εξαγωγη, αμ δεν περασει ο πονος απευθυνθειτε στον γιατρο σας καθως θα χρειαστει εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πιθανότατα πρόκειται για τραυματισμό του κάτω φατνιακού νεύρου κατά την εξαγωγή σας. Είχατε βγάλει πριν την εξαγωγή πανοραμική ακτινογραφία ή κάποια άλλη απεικονιστική εξέταση; Πάντως ανάλογες καταστάσεις βελτιώνονται σιγά σιγά επί 6μήνου. Σε ελάχιστες περιπτώσεις μόνο δεν αποκαθίσταται η υπαισθησία αυτή.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Αν εχει τραυματιστει το νευρο,χρειαζεται 6-12 μηνες να επανελθει.Τα συμπληρωματα συμπλοκου βιταμινης Β βοηθανε αρκετα,ωστοσο καλο θα ηταν να σας δει ενας γναθοχειρουργος και να σας συμβουλευσει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι να βοηθήσετε. Μπορεί και να είναι μόνιμη η βλάβη αλλά είναι πολύ σπάνιο. Αξονική δεν θα βοηθούσε σε κάτι.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Εάν είχε σχέση η ρίζα με το κάτω φατνιακο νεύρο θα έπρεπε να γίνει αξονική πριν την εξαγωγή.
    Αν το νεύρο τραυματιστηκε υπάρχει πιθανότητα μόνιμης υπαισθησιας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν μπορεί κάποιος να γνωρίζει τι απο τα 2 φταίει, αλλά σε κάθε περίπτωση συνήθως υποχωρεί μετά απο 7-10 μέρες το μούδιασμα. Περίπτωση μόνιμης βλάβης βιβλιογραφικά είναι κτ πολυ σπάνιο, οπότε λίγο υπομονή και με τις μέρες θα αρθούν τα συμπτώματα, ειδικά αφού είναι εντοπισμένο το μούδιασμα

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα το μούδιασμα είναι μόνο στο χείλος και στη γλώσσα

    Τάτο Αλβίνα

    Οδοντίατρος

    Κουκάκι

  • Ο τραυματισμος του νευρου μπορει να επελθει κατα τη διαρκεια της αναισθησιας,αλλα κυριως κατα τη διαδιακασια της εξαγωγης ιδιαιτερα οταν το η ριζα του δοντιου βρισκεται κοντα στο νευρο,γι'αυτο αλλωστε κ χρειαζονται επιδεξιοι χειρισμου απο εμπειρους γιατρους.τωρα αν το νευρο τραυματιστει εξαρταται το βαθμο της κακωσης για το ποσο γρηγορα θα επανελθει.μπορει να παρει απο μερικες ημερες μεχρι εξι μηνες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη