• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 15/05/2024

Γεια σας. Είμαι 18 και βγαίνει ο φρονιμίτης πάνω αριστερά . Δύο με τρεις μέρες τώρα με πονάει το μάγουλο και εξωτερικά και εσωτερικά. Πήγα σήμερα να το εξετάσει οδοντίατρος και μου ειπε ότι βγαίνει στραβά και έχει τραυματιστεί το μάγουλο (αν κατάλαβα καλά ). Είπε πως θα χρειαστεί να τον βγάλω . Να σημειώσω πως φόραγα σιδεράκια απ' τα 12 μέχρι τα 15 σχεδόν. Λόγω εξετάσεων είναι δύσκολο να γίνει η εξαγωγή τώρα. Οπότε θα μπορέσω απ' τις 12 Ιουνίου και μετά . Είναι μεγάλο διάστημα πιστεύετε; Επίσης διάβασα ότι μπορεί να επηρεαστούν και τα υπόλοιπα δόντια μ αν δεν αφαιρεθεί. Θα υπάρξει θέμα για έναν μήνα αναμονή;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν θα υπάρξει πρόβλημα για ένα μήνα μόνο που θα περάσει μετά από τις εξετάσεις κανονίστε να τον βγάλετε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι, δεν υπάρχει θέμα για ένα μήνα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν υπάρχει σοβαρό θέμα αρκεί να μην προχωρήσει σε φλεγμονή. Τότε πιθανόν να χρειαστεί να πάρετε αντιβίωση για να μπορέσετε να πάτε στις εξετάσεις σας χωρίς πρόβλημα.
    Καλή επιτυχία!

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Σε ένα μήνα δεν θα αλλάξει κάτι δραματικά.
    Αργότερα να τον αφαιρεσετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν μπορεί να σας το πει αυτό κάποιος με σιγουριά. Είναι πιθανό επειδή βγαίνει τώρα να ενοχλεί αυτό το διάστημα. Αλλά πιθανόν να αντιμετωπίζεται εύκολα με παυσίπονα. Ο οδοντίατρος που το είδε τι σας είπε? Αν έχει βγει αρκετά ίσως ηρεμήσετε, αν βγαίνει τώρα θέλει λίγο υπομονή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Οχι,ας την κανετε μετα τις εξετασεις σας. Αν πονεσει μεχρι τοτε παρτε παυσιπονο αλλα για το αν χρειαζεται αντιβιωση θα χρειαστει εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια