• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Καλησπερα. Τελευταια περιοδος πριν 28 μερες, υπηρξε ελευθερη επαφη κατα τις γονιμες ημερες χωρις να τελειωσει μεσα. Εδω και 5 μερες βλεπω ελαφρως καφε υγρα στο σκουπισμα και 2-3 φορες την ημερα, οριακα αν δεν το ειχα παρατηρησει την πρωτη φορα τωρα θα μου περνουσε απαρατηρητο, δεν ειναι καν μεγαλη η ποσοτητα των υγρων. Ξεκιναω να ποναω παντα μια εβδομαδα πριν την περιοδο, οπως συμβαινει και τωρα, μονο που δεν ειχα ποτε μου καφε υγρα για τοσες μερες πριν την περιοδο. Στο ιντερνετ που το ψαχνω λενε για εγκυμοσυνη, υπαρχει οντως τετοια πιθανοτητα; 9/10 φορες η διαγνωση του ιντερνετ ειναι λαθος ομως εχω τοσο πολυ αγχος και θα κανω ενα τεστ αυριο για καλο και για κακο. Το τεστ διαβαζω στο ιντερνετ γινεται καποιες μερες πριν την αναμενομενη περιοδο, αν το κανω αυριο (που ειμαι ηδη στις πιθανες μερες περιοδου) υπαρχει περιπτωση να δειξει λαθος αποτελεσμα ή να βγει ακυρο; Θα ηθελα πολυ βοηθεια σε αυτο το θεμα καθως δεν ξερω που αλλου να απευθυνθω ανωνυμα, για αρχη. Γραψτε μου την γνωμη σας και σας παρακαλω πειτε μου και αλλες αιτιες, περα απο εγκυμοσυνη, που μπορει να εχω καφε εκκρισεις πρωτη φορα πριν την περιοδο. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

1 ειδικός απάντησε

  • Οι αιτίες για εκκρίσεις σαν αυτές που περιγράφετε είναι αρκετές. Αν θα έχετε καθυστέρηση μία εβδομάδα, να κάνετε τεστ κύησης και να επισκεφτείτε ένα γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα