• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 07/05/2024

Καλησπερα σας Δυο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω λοιπόν Οι τελευταία μου περίοδος ήταν 21/3/24 Ήρθα σε επαφή 6/4/24 χωρίς προφύλαξης πάντα προσέχουμε ! Στις 11/4/24 έκανα λαπαροσκοπικά χειρουργείο αφαίρεση χολής ! Όταν βγήκα από το νοσοκομείο έπρεπε να κρατήσω.το σωλινακι 4 μέρες. Την Δευτέρα όταν έβγαλα το σωλινακι μετά από κάποια ώρα όταν πήγα τουαλέτα στο σκούπισμα είχα αίμα ροζ προς κόκκινο μου φάνηκε περιεργο την επόμενη μέρα δεν θυμαμε αν ειχα κάτι στις 17/4/24 πάλι είχα λίγο ροζ στο σκούπισμα ! Η ερωτήσεις μου λοιπόν είναι 1) αν υπήρχε περίπτωση να είχε τελειώσει λίγο μέσα μου πριν τραβηχτεί θα μπορούσε το Έμβρυο να επιζήσει το χειρουργείο και να γινότανε η εμφύτευση ;;; Και 2) υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει καθηστεριση περιόδου μετά από χειρουργείο ;; Ευχαριστώ πολύ για την χρόνο σας

1 ειδικός απάντησε

  • Καλημέρα. Και τα δύο που περιγράφετε είναι πιθανά. Το στρες ενός χειρουργειου μπορεί να καθυστερήσει την περίοδο. Η εγκυμοσυνη μπορεί να μην επηρεαστεί από την αναισθησια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα