• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Έχασα απότομα κιλά και δεν έχω αδιαθετησει εδώ και δυο μήνες. Να ανησυχήσω ;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν εχετε χάσει πάνω από το 5%του βάρους σας σε ένα μήνα τότε καλο είναι να σας δει παθολόγος η γυναικολόγος και να σας γραψει εξετάσεις

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Να εχετε φυσιολογικη διατροφη και κιλα ωστε να επανελθει

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά καλό θα ήταν να κάνετε με έναν ενδοκρινολόγο ορμονικές εξετάσεις & έπειτα να κάνετε ανάλυση μάζας σώματος. Η χαμηλή ποσότητα λιπους προκαλεί ορμονικές διαταραχές & καλό θα ήταν να βρείτε κάποιον διαιτολόγο με άριστη γνώση βιοχημείας να σας επανασιτισει χωρίς να σας προκαλέσει Διαταραχή ηλεκτρολυτών.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Συμβαίνει συχνά αυτό. Δώστε λίγο χρόνο ακόμη. Εάν δεν επανέλθει, θα πρέπει να κάνετε κάποιον ορμονικό έλεγχο προκειμένου να δείτε τι γίνεται.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Όχι να μην ανησυχείτε, αυτό μπορεί να συμβεί όταν χάνετε απότομα βάρος. Θα πρέπει να εμπλουτίσετε τη διατροφή σας με καλά λιπαρά και γενικότερα να έχετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας εμπλουτίσει τη διατροφή σας με τροφές που θα βοηθήσουν την εμμηνο ρύση σας ώστε η περίοδος σας να επανέλθει κανονικά

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Να κάνετε μια γενική αίματος και να επισκεφτείτε το παθολόγο σας να σας εξετάσει. Διαταραχές στη περίοδο μπορεί να εμφανιστούν σε περίπτωση απότομης απώλειας βάρους. Οπότε το βασικό που χρειάζεται κατ αρχάς να διερευνηθεί είναι γιατί έπεσαν τα κιλά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα. η απότομη μείωση κιλών μπορεί να φέρει αλλαγές/καθυστερήσεις στην περίοδο σας. Ειδικά αν τα κιλά που χάθηκαν ήταν λόγω έλλειψης θερμίδων, τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν πτυχιούχο διαιτολόγο για να κάνετε μια ανάλυση σύστασης σώματος..ώστε να δούμε τα επίπεδα λίπους/μυών και τι μπορεί να γίνει.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι