• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 07/09/2023

Καλησπέρα ύστερα από κάποιες ενοχλήσεις στον αυχένα ψηλά στην πλάτη και το χέρι μου έκανα ακτινογραφία στον αυχένα και βγήκε σαν αποτέλεσμα στένωση μεσοσπονδυλιων διαστήματων από το Α3εως το Α7. Ο γιατρός μου ειχε ψηλαφησει ψηλά μυϊκούς σπασμούς κοινώς γρουμπαλια μου ειπε ωστόσο μου ειπε από την ακτινογραφία δεν μπορεί να γίνει καποια διάγνωση να προχώρησω σε μαγνητική εαν θέλω εσεις τι θα λέγατε;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Η μαγνητική θα βοηθούσε περαιτέρω σαν διαγνωστική βοήθεια, χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα δείξει κάποια παθολογία. Μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας θα σας βοηθούσαν με τους μυϊκούς σπασμούς σε κάθε περίπτωση οπότε θα μπορούσατε να δοκιμάσετε μερικές συνεδρίες πρώτα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, δεν είναι αναγκαίο να κάνετε μαγνητική. Εάν έχετε μυικούς σπασμούς για χρειαστεί να τους χαλαρώσουμε για να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Αν έχετε συνεχή μουδιάσματα στο χέρι, θα έλεγα πως ναι, να προχωρήσετε σε μαγνητική για την εκτίμηση πιθανών άλλων παθολογιων. Αλλιώς, η κατάσταση σας αποτελεί απόλυτη ένδειξη για φυσικοθεραπεία.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ορισμένες σκέψεις που μπορεί να θελήσετε να λάβετε υπόψη:

    Στένωση Μεσοσπονδυλίων Διαστημάτων: Αυτό μπορεί να αναφέρεται σε μια στένωση του χώρου που περιέχει τις νευρικές ρίζες που βγαίνουν από τον νωτιαίο μυελό. Η στένωση αυτή μπορεί να προκαλείται από διάφορες καταστάσεις, όπως δισκοκήλη, αρθρωτική υπερπλασία ή άλλες παθολογικές καταστάσεις της σπονδυλικής στήλης, όπως η κακή στάση του σώματος.

    Μαγνητική Τομογραφία (MRI): Η MRI είναι πιο λεπτομερής από την ακτινογραφία και μπορεί να προσφέρει περισσότερες πληροφορίες για τους μαλακούς ιστούς, όπως οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι και τα νέυρα. Εάν υπάρχει ανησυχία για την παρουσία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας, θα σας πρότεινα να κάνετε μια αξιολόγηση σε φυσικοθεραπευτή και να σας βάλει σε πρόγραμμα ενδυνάμωσης.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Η μαγνητική τομογραφία θα δείξει με ευκρίνεια αν τα συμπτώματα στο χέρι είναι αποτέλεσμα πίεσης κάποιου νεύρου στον αυχένα . Αν σας το πρότεινε ο γιατρός σας , καλό είναι να ακολουθήσετε τη συμβουλή του

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα αυτή η στένωση προκαλεί τον περιορισμό στην κίνηση και πόνο , επίσης υπάρχει περιορισμός στην μυική λειτουργικότητα , θα πρότεινα να προβείτε σε φυσικοθεραπεία άμεσα , η αποκατάσταση είναι αυτή που θα σας βοηθήσει να έχετε μια καλή αυχενική μοίρα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Σας προτείνω να ακολουθήσετε τη συμβουλή του γιατρού σας. Η απλή α/α δεν αποτελεί εξέταση εκλογής για τη μελέτη των παθήσεων του αυχένα.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΣΤΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΥΧΕΝΙΚΟ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.

    Φιλίππου Χριστούλα

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Να κάνετε μαγνητική όπως σας είπε ο γιατρός.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Καλησπέρα
    Φυσικά και θα ήταν καλό να κάνετε μαγνητικη για να έχετε μια καλύτερη είκονα για το πρόβλημα σας

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Μαγνητική άμεσα

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας.

    Καταρχάς είναι εξίσου σημαντικό για την ολοκληρωμένη αξιολόγηση και τον σχεδιασμό ενός ολοκληρομένου πλάνου θεραπείας να ληφθεί υπόψιν για όχι μόνο η μαγνητική ΑΜΣΣ αλλά η ηλικία, το επάγγελμα καθώς και αναλυτικά οι καθημερινές δραστηριότητες και πως αυτές αλληλεπιδρούν και επιβαρύνουν τον αυχένα σας.

    Σας εύχομαι περαστικά.

    Δημήτρης Μήλλας MSc. PT

    Μήλλας Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπερα σας, με την μαγνητική θα γίνει διάγνωση για το αν πιέζονται κάποιες ρίζες των νεύρων από κάποια κήλη . Όσον αφορά τους μυϊκούς σπασμούς είναι πλήρως αντιμετωπίσιμοι με μια σειρά θεραπειών στο κέντρο μας.

    Καχριμανίδης - Δομουτσόγλου- Φυσιόγνωσις

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ακολουθήστε την οδηγία του συναδέλφου που σας εξέτασε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας!Οι στενώσεις αυτές που φαίνονται στην ακτινογραφία θα μπορούσαν (αν υπάρχει όντως πίεση σε κάποιον μεσοσπονδύλιο δίσκο) να δικαιολογήσουν τα συμπτώματα σας!Τα συμπτώματα στην πλάτη και στο χέρι σας και τους σπασμούς αυτούς!
    Αν υπάρχει αδυναμία ή έντονος πόνος που δεν υποχωρεί στο χέρι καλό είναι να γίνει και μια μαγνητική
    Αν όχι ξεκινήστε θεραπεία με φαρμακευτική αγωγή και φυσικοθεραπεία!
    Πέραν της ακτινογραφίας ή και της μαγνητικής θέλει και κλινική εξέταση απ'τον γιατρό για να εντοπίσει την αιτία ή αιτίες του πόνου.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περαιτέρω βοήθεια καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Προσωπικά μου αρκεί η ακτινογραφία γιατί με την κλινική εξέταση και με μιά απλή ακτινογραφία μπορώ να βγάλω διάγνωση και να δώσω θεραπεία. Εσείς όμως θα κάνετε αυτό που θέλει ο θεράπων γιατρός σας, γιατί αυτός σας παρακολουθεί και αυτός έχει την ευθύνη.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος