• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 27/11/2023

Καλησπέρα σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με αρχή αυχενικού συνδρόμου. Μικρή δεξιά παρακεντρη προβολή Α3-Α4 μεσοσπονδύλιου δίσκου προκαλεί μικρού βαθμού στένωση του αντίστοιχου μεσοσπονδύλιου τρήματος. Μικρή αριστερη παρακεντρη προβολή Α4-Α5 προκαλεί εντύπωση επί του μηνιγγικου σάκου. Οπίσθια αποπλατυνση Α5-Α6 προκαλεί εντύπωση επί του μηνιγγικου σάκου. Ελάχιστη οπίσθια προβολή Α6-Α7 χωρίς πιεστικά προβλήματα. Αυτά στον αυχένα... Είμαι πρώην πυγμάχος και παλαιστής...Θέλω να σας κάνω δύο ερωτήσεις...1. σε φυσικοθεραπευτή που πήγα μου κάνει το λεγόμενο κρακ στον αυχένα. Δε ξέρω να το εκφράσω αλλιώς... Κάτι χειροπρακτικο. Προβλέπεται ή θα μου κάνει ζημιά στις ήδη υπάρχουσες κήλες; 2. Από γυμναστική τι να κάνω; Μπορώ έστω να χτυπάω σάκο; σε όσους φυσικοθεραπευτες έχω πάει μου λένε βάρα... Οι ορθοπεδικοι όμως μου λένε άστο καλύτερα μη μεγαλώσει η κήλη που πιέζει νοτιαιο μυελό και ότι αν μεγαλώσει θα έχω προβλήματα. Χτυπώντας ένα σάκο δημιουργώ κραδασμούς στον αυχένα;;;; εναλλακτικα τι άσκηση να κάνω;;; Είμαι 35 ετών και μου αρέσει η άσκηση, νοιωθω ζωντανός. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά τι να προσέξω να μη μεγαλώσουν οι κήλες;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Επειδή η διάγνωση της μαγνητικής, εμένα, δεν μου αρκεί, καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον φυσικοθεραπευτή σας που γνωρίζει και το ιστορικό σας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΑΓΑΠΗΤΕ ΒΑΡΑΣ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΧΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Η χειροπρακτική είναι ένα κομμάτι της αποκατάστασης καλό είναι αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό
    Η φυσικοθεραπεία και η άσκηση είναι αυτά που θα σας βοηθήσουν να είστε λειτουργικός και κανονικά ασκούμενος
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, το "κρακ" ναι προβλέπεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες και τεστ που πρέπει να γίνουν για να μας δείξουν ότι μπορούμε να εφαρμόσουμε τις χειροπρακτικές τεχνικές χωρίς φόβο. Για όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να σας δούμε και να κάνουμε την κλινική αξιολόγηση για να σας βοηθήσουμε περισσότερο. Υπάρχουν και τεχνικές μείωσης των συμπτωμάτων σας και συγκεκριμένο ασκησιολόγιο που μπορείτε να ακολουθήσετε για να γυμναστείτε.
    Καλέστε μας για να κλείσετε το ραντεβού σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Δε μπορείτε να κάνετε κάτι για να μη μεγαλώσουν οι κήλες διότι αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Τα ευρήματα της μαγνητικής απο μόνα τους δε λένε τίποτε εαν δεν γίνει κλινική εξέταση. Οι χειρισμοί (κρακ) εαν γίνονται απο εκπαιδευμένο άτομο και έχει προηγηθεί κλινική εξέταση δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνοι. Πρέπει να αποφεύγονται οι χειρισμοί με μεγάλη στροφή και κίνηση του κεφαλιού προς τα πίσω, καθώς και οι εντυπωσιακές αλλά ανούσιες τεχνικές με την πετσέτα γύρω απο το λαιμό. Το θέμα των κραδασμών και της επίδρασης στις κήλες είναι πολύ σχετικό. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτετε δε μπορούν να δοθούν εαν δεν έχει προηγηθεί κλινική ... Διάβασε περισσότερα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα!Το θέμα πώς συνδέονται τα ευρήματα της μαγνητικής με τα συμπτώματα σας! Στον φυσικοθεραπευτή ή σε χειροπρακτικό δεν πάτε για να σας κάνει ένα "κρακ" αλλά για να σας κάνει την εξέταση- αξιολόγηση που χρειάζεται και να πράξει αναλόγως!
    Αν πάτε δε σε κάποιον και το πρώτο πράγμα που σας λέει είναι να κάνει τον χειρισμό τότε αλλάξτε φυσικοθεραπευτή!
    Στο επίπεδο που είναι οι κήλες απαγορεύονται οι χειρισμοί, κάποιες φορές κάνοντας σε ένα επίπεδο πάνω ή κάτω απ'την κήλη αν είναι "μπλοκαρισμένο" αλλά συνήθως υπάρχουν αλλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε πιο ήπια από το "κρακ"
    Οι μικρές ή μεγαλύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας. Δεν με κουράσατε αλλά δεν μπορεί να δωθεί απάντηση σε όλα αυτά χωρίς αξιολόγηση. Τα κράκ λόγω του βίαιου χαρακτήρα τους σε μια περιοχή με ευαίσθητες κατασκευές δεν είναι το καλύτερο. Το βάρα χωρίς καθοδήγηση δεν γνωρίζω που μπορεί να οδηγήσει.

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Τα κρακ απαγορεύονται.Η άθληση που προτείνουμε είναι βάδην 1 ώρα την ,ημέρα,κολύμβηση,ειδικές ασκήσεις ενδυναμώσει.Οι απότομες κινήσεις του αυχένα με ταυτόχρονα χοροπήδητα προς το παρόν απαγορεύονται.Μετά 6 μήνες βλέπουμε

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Από το πόρισμα κ μόνο , δεν προκύπτει ότι έχετε κάποιο εντυπωσιακό πρόβλημα στον αυχένα.
    Σαφώς τα χτυπήματα στο κεφάλι καταπονούν κ τον αυχένα (εννοώντας αν συμμετέχετε σε αγώνες πυγμαχίας)
    Αν ασκειστε στην πυγμαχία με ασφάλεια κ προσοχή , δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν είναι το άθλημα που βλάπτει τον αυχένα , απλά στην πυγμαχία υπάρχει αυξημένος κίνδυνος χτυπημάτων στο κεφάλι που ίσως τραυματίσουν κ τον αυχένα.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Σε γενικές γραμμές, εντατική ενδυνάμωση ωμοπλάτης (έσω, έξω στροφή ώμου, τραπεζοειδής , πλατής ραχιαίος, προσθιος οδοντωτός)και σκαληνοί και εν τω βάθει καμπτήρες κεφαλής. Ωστόσο πρέπει να σα δω για να δούμε τι μυικές ανισορρπίες ενδεομένως υπάρχουν, σε μυς ωμοπλάτης και αυχένα. Η εντατική ενδυνάμωσή τους είναι ή μόνη λύση για να συνεχίσετε το άθλημα, απλά ίσως απαιτείται μι καθοδήγηση από Φυσικοθεραπευτή

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Σχετικά με τις χειροπρακτικές τεχνικές στον αυχένα (όπως το "κρακ"): Σε άτομα με αυχενικό σύνδρομο ή μεσοσπονδύλιες κήλες, η εφαρμογή τέτοιων τεχνικών πρέπει να γίνεται με πολύ προσοχή και μόνο από εξειδικευμένους επαγγελματίες. Σε κάποιες περιπτώσεις, οι χειροπρακτικές κινήσεις μπορεί να βοηθήσουν στη μείωση του πόνου και στη βελτίωση της κινητικότητας, αλλά σε άλλες μπορεί να είναι αντενδεικνυόμενες, για παράδειγμα οξύς πόνος με απότομη λαβή χειροπράκτη μπορεί να είναι άκρως επικίνδυνη. . Είναι κρίσιμο να συζητήσεις αυτό με τον φυσικοθεραπευτή σου και ενδεχομένως με τον ορθοπεδικό σου για να πάρεις τη σωστή απόφαση.

    Όσον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή