• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Καλησπερα σας εδώ και 20 μέρες ξυπνάω με σφίξιμο στους αγκώνες με πονάνε και ο δείκτης στο δεξι τινάζει από μόνος του. Έκανα ρευματολογικες εξετάσεις καθαρές γενικές εξετάσεις βιοχημικες θυρεοειδή ακτινογραφία αυχένα και αξονική εγκεφάλου όλα καθαρά. Εντωμεταξύ είχα πάει και σε ένα χειροπρακτη και μου κανε διατάσεις αυχένα και μου πιεσε κάποια σημεία στη πλάτη και φοβάμαι μη κάνε ζημιά και έχω αυτά τα συμπτώματα.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Το συμπτωματικό περιγραφόμενο προσωρινό "ξυπνητό σφίξιμο" στους αγκώνες και ο πόνος που αισθάνεστε, μαζί με το αυθόρμητο τιναγμα του δείκτη, απαιτούν ιατρική αξιολόγηση. Οι εξετάσεις που έχετε ήδη κάνει (ρευματολογικές εξετάσεις, γενικές εξετάσεις, βιοχημικές εξετάσεις, ακτινογραφία αυχένα, αξονική εγκεφάλου) είναι ένα θετικό βήμα για τον αποκλεισμό σοβαρών παθήσεων, αλλά η εξέταση των συμπτωμάτων από ιατρό παραμένει αναγκαία.

    Ο χειροπράκτης μπορεί να προσφέρει βοήθεια σε ορισμένες μυοσκελετικές καταστάσεις, αλλά είναι σημαντικό να ενημερώνετε τον ιατρό για κάθε είδους θεραπευτική παρέμβαση που υποβάλλεστε, προκειμένου να λ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς να γνωρίζω το ιστορικό σας.αν έχει αυξηθεί ο πόνος μετά τον χειροπρακτη είναι καλό να τον ενημερωσετε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Τα συμπτώματα υπήρχαν από πριν ή ξεκίνησαν μετά την συγκεκριμένη θεραπεία;;
    Θα μπορούσε να είναι από τον αυχένα και να δινει συμπτώματα στο χέρι τώρα αναλόγως τι σας έκανε υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήθηκαν κάποια συμπτώματα!
    Εξαρτάται τι έχετε και το έκανε , επειδή ο καθένας δηλώνει ότι θέλει στην Ελλάδα να προσέχετε που πηγαίνετε!
    Τώρα σε κάθε περίπτωση τα συμπτώματα αν δεν υποχωρούν πηγαίνετε σε κάποιον για θεραπεία ο οποίος αφού πάρει ιστορικό και σας εξετάσει θα κάνει οποιαδήποτε θεραπεία!
    Περαστικά σας και καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας προφανώς είναι ένδειξη κάποιας αυχενικής ενδοδισκηκης πίεσης με αναφερόμενα συμπτώματα στα άκρα , χρειάζεται ενδελεχής αξιολόγηση στον αυχένα πρέπει να είστε προσεκτική με τύπου χειροπρακτική , φυσικοθεραπευτικη αποκατάσταση στην περίπτωση σας . Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, ίσως θα πρέπει να σας εξετάσει νευρολόγος. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση για το αν το σφυξιμο είναι μυικό ή όχι.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Χρειάζεστε ορθοπαιδική εκτίμηση από έμπειρο ορθοπαιδικό για σπονδυλική στήλη.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Τα συμπτώματα τα οποία αναφέρετε είναι πολύ πιθανό να μη σχετίζονται με τον αυχένα σας αλλά να προέρχονται από παθολογία των αναφερόμενων περιοχών. Σε κάθε περίπτωση το σωστό είναι να πραγματοποιηθεί μια κλινική εξέταση για να αξιολογηθεί πιο σωστά η συμπτωματολογία σας. Οι απλοί ελεγχόμενοι χειρισμοί και οι χειρομαλάξεις που κάνουν οι χειροπράκτες συνήθως δεν είναι ικανοί να προκαλέσουν σοβαρούς ή μόνιμους τραυματισμούς.

    Με εκτίμηση,
    Μανθάς Σπύρος
    Ορθοπαιδικός χειρουργός

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Μάλλον εξαιρετικα απίθανο να προκάλεσε βλάβη ο χειροπρακτης, να μην ανησυχείτε.
    Επίσης αν όλες οι εξετάσεις ειναι καλές , ένας ακόμη λόγος να μην ανησυχείτε.
    Πολλές φορές τέτοια "ψευτονευρολογικα" συμπτώματα είναι απλά αποτέλεσμα υπερβολικής κόπωσης καταπόνησης ή/και stress

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ακτίνες αυχένα να δω

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Καλημέρα σας!
    Θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα ηλεκτρομυογραφημα άνω άκρων αμφω. Να μπορέσουμε να δούμε αν υπάρχει κάποια πιεστική νευροπαθεια στους αγκώνες ή πιο περιφερικά/κεντρικά. Μόλις έχετε τα αποτελέσματα πολύ ευχαρίστως να τα πούμε από κοντά. Το τηλ για ραντεβού είναι στο προφίλ μου. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ο χειροπράκτης μάλλον δεν έκανε ζημιά.Ωφείλετε μια μαγνητική αυχενικής μοίρας και εξέταση απο ορθοπαιδικό.Ο δείκτης που τινάζει δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η εξέταση που πρεπει να κάνετε ειναι το ηλεκτρομυογράφημα άνω άκρων.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο