• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΤΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΜΥΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΝΙΑΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ..ΑΛΛΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΝΤΟΝΟΣ...ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΙΑΣΙΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να έχουμε μια σωστή κλινική αξιολόγηση για να βρούμε την αιτία πίσω από αυτά τα συμπτώματα. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Καλό είναι να σας δει ορθοπαιδικός η και νευρολόγος

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Το αισθάνεστε κάθε φορά που σκυβεται???αν ναι να δείτε σύντομα έναν γιατρο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Όπως ακούω τα συμπτώματα καλό θα ήταν να κάνετε μια επίσκεψη πρώτα στο γιατρό σας, να αναφέρετε όλα αυτά και να σας καθοδηγήσει. Ευχαριστώ πολύ.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Καλημέρα σας, εάν ο πόνος επιμένει και δεν υποχωρεί ή αν ακόμα επιστρέψει καλό θα ήτανε να το διερευνήσετε και να σας δει ένας ειδικός φυσικοθεραπευτής σπονδυλικής στήλης. Είναι πολύ πιθανό Να ξεκινάνε όλα αυτά από τον αυχένα αλλά μόνο εικασίες μπορεί να κανείς χωρίς να κάνει κλινική αξιολόγηση.Είναι ποκυ σημαντική η κλινική εικόνα.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, δεν ξέρουμε αν επιμένουν ακόμη τα συμπτώματα ή αν βελτιώθηκε η κατάσταση σας τις μέρες που πέρασαν. Αν έχετε ακόμα συμπτώματα θα πρέπει να δείτε έναν ορθοπεδικό για να σας καθοδηγήσει.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, θα χρειαστεί να γίνει κλινική αξιολόγηση για να δούμε ποιοι ιστοί έχουν επηρεαστεί και στην συνέχεια θα σας ενημερώσουμε για το πως μπορούν να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Πιθανό πρόβλημα στον αυχένα.Ορθοπαιδική εξεταση και πιθανώς μαγνητικη στον αυχενα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αυχενικό σύνδρομο

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα προφανώς μπορεί να είναι μια αυχενική προπτωση μεσοσπονδύλιου διάκου με αναφερόμενα συμπτώματα στην ινιακή περιοχή , χρειάζεται να δούμε τα απεικονιστικά στοιχεία και ν αντιμετωπιστεί θεραπευτικά , ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Πιθανόν σας έπιασε στο σκυψιμο δηλαδή!
    Πονάει κεντρικά στον αυχένα ή και στις 2 πλευρές;
    Πιθανότατα υπάρχει κάποιος μικροτραυματισμός ή καποια πίεση σε ιστούς του αυχένα. Πχ σε κάποια άρθρωση ή σύνδεσμο ή σε μυς του αυχένα, προσπάθηστε να το ξεκουράσετε αν θέλετε πάρτε κάποιο depon κι αν ο πόνος επιμένει σε αυτήν την ένταση πηγαίνετε σε κάποιον γιατρό!
    Καλή συνέχεια μια περαστικά αν θέλετε περαιτέρω βοήθεια πάρτε με τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς δεν είναι εύκολη η απάντηση. Μπορείτε να πάρετε κάποιο αντιφλεγμονώδες για μία δύο ημέρες, αλλά αν συνεχίσει, πρέπει να έλθετε από το ιατρείο για έλεγχο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός