• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 26/07/2023

Καλησπέρα, έχω ζάλη, αστάθεια και νιώθω σαν να έχω θολή σκέψη, σφύκιμο στο κεφάλι και στον αυχένα. Έχω 5 χρόνια θέμα, έχω πάρει αντικαταθλιπτικά, sibelium, έχω πάρει χάπια για το αυτί και δεν σταματούσε με τίποτα, μόνο με τα sibelium. Επίσης, έφυγε από μόνο του για 2 μήνες μετά από επίσκεψη σε φυσιοθεραπεία για αυχένα αλλά πήγα 1 φορά και δεν ξέρω αν έτυχε και έφυγε από αυτό γιατί στα 5 χρόνια δεν είχε φύγει ποτέ, μόνο με θεραπεία χαπιών. Ξαναήρθε ο ίλιγγος εδώ και 1 εβδομάδα πάλι όπως τότε, τι να κάνω; Ο ωτορινολαρυγγολόγος μου είπε πως τα αυτιά δεν έχουν θέμα και μοιάζει με ημικρανία αιθουσαία ή αυχενικό.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Νομίζω ότι ο Ορθοπεδικός είναι η μόνη λύση που έχετε. Μπορείτε να έλθετε εις το ιατρείο για να σας ελέγχο ενδελεχώς. Πάντως θεωρώ ότι υπάρχει κάτι οργανικό και δεν χρειάζεται να παίρνετε φάρμακα της ψυχικής σφαίρας. Σας ευχαριστώ και σας περιμένω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Προτείνω να συνεχίσετε τις φυσικοθεραπείες σας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον σας βοήθησε η φυσικοθεραπεία, σίγουρα μπορείτε να δοκιμάσετε ξανά για να δείτε αν αυτή τη φορά θα σας βοηθήσει με τα συμπτώματα σας. Ενδεχομένως να πρέπει αν επισκεφθείτε και έναν ορθοπεδικό πρώτα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας σαφώς δεν ήταν τυχαίο το ότι έφυγε αλλά μπορεί να χρειάζεται μια μεθοδική θεραπεία συνεχώς επίσης μπορούμε να δούμε καο το κομμάτι της θεραπευτικής άσκησης που λύνει πολλά προβλήματα εάν αξιολογηθούν επαρκώς !! Καλεστε μας να σας αξιολογήσουμε και να φτιάξουμε
    Μαζί το πρόγραμμα σας

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Συνήθως είναι αυχενικό και χρειάζεται διερεύνηση και κατάλληλη θεραπεία.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα προφανώς είναι μια υποτροπή της προϋπάρχουσας κατάστασης χρειάζεται επαναξιολόγηση και φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!
    Εφόσον ο Ωρλ δεν βλέπει κάτι άλλο και πιθανολογει κι εκείνος ότι είναι απ'τον αυχένα και όταν είχατε κάνει φυσικοθεραπεία αισθάνθηκα ρε καλύτερα θα έλεγα να το ξανακάνετε να δείτε αν ήταν τυχαίο. Τα συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να έχουν σχέση και με τον αυχένα,φυσικά θέλει εξέταση (κλινική εξέταση εννοώ μέσα από κινήσεις ,θέσεις του αυχένα ,λήψη λεπτομερούς ιστορικού κλπ) για να σας π πούμε περισσότερα.
    Στην φυσικοθεραπεια καλό είναι να σας πουν τι μπορείτε να κάνετε κι εσείς ,τι πρέπει να προσέχετε πώς προκαλείται κλπ
    Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πολύ πιθανόν να είναι από τον αυχένα η ζάλη, που ίσως σας φέρνει την αστάθεια.
    Το σφίξιμο στο κεφάλι και στον αυχένα συνοδεύεται μαζί με τη ζάλη, πχ ξεκινάει να πονάει ο αυχένας, έπειτα το κεφάλι και μετά έρχεται ζαλάδα και αστάθεια;;
    Ποιες δραστηριότητες ή κινήσεις/θέσεις σας κάνουν χειρότερα και ποιες καλύτερα;;;

    Στις φυσικοθεραπείες για τον αυχένα, σας έκαναν μάλαξη και ηλεκτροθεραπεία ή στοχευμένες ασκήσεις οι οποίες έφεραν τα αποτελέσματα ;; Σας δίδαξαν εύκολες ασκήσεις αυτοθεραπείας, ώστε να μπορείτε να διαχειρίζεστε τα συμπτώματα ;;

    Έχετε κάνει απεικονιστικές εξετάσεις όμως MRI (Μαγνητική τομογραφία) αυχένα ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μιχαηλίδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Τούμπα

  • Πρεπει οπωσδηποτε να ελεγξετε τον αυχένα σας με ακτινογραφίες,μαγνητική και εξέταση σε ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Επαναλάβετε φυσιοθεραπείες στον αυχένα αν κ η ζάλη κ ο ίλιγγος σπάνιο να οφείλεται στον αυχένα.
    Επίσης ο ωτορινολαρυγγολόγος θα έπρεπε να σας εξηγήσει ότι η αίθουσα που σας είπε είναι εξάρτημα του αυτιού.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος