• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Καλησπερα. Από χθες το βράδυ έχω βαρυ κεφάλι με ζαλάδα το οποίο νιώθω ότι ξεκινάει από τον αυχένα γιατί πονάει και ο αυχένας μου.Τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρούμαι με ζαλάδες οι οποίες ανα διαστήματα κορυφώνονται.Ξεκινησε από μια μέρα που με έπιασε μια αδυναμία μέσα στο μετρο και τάση λιποθυμίας χωρίς όμως να λιποθυμήσω.Απο εκείνη την ημέρα έχω διαφορα συμπτώματα όπως γ ζαλάδα που προανέφερα,κάποιες ταχυπαλμίες,αίσθηση ότι θα λιποθυμήσω,καποιες φορεσ Αίσθημα ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω σωστά,κάποιες φορές το βράδυ προσπαθώ να κοιμηθώ και έχω τινάγματα ή απλά ξυπνάω με ταχυπαλμια.ΕΧΩ κάνει αιματολογικές για θυρεοειδή,καμπύλη σακχάρου,τριπλεξ και καρδιογράφημα,τριπλεξ καρωτίδων,μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοίρας,εγκεφαλογραφημα και δεν θυμάμαι αν μου διαφεύγει κάτι. Το μόνο που βρέθηκε είναι μια δισκοκηλη αυχένα Α5-Α6 και στην εγκεφάλου παχυβλεννογονιτις σφηνοειδους. Γενικότερα όποιον και να έχω επισκεφθεί μου το αποδίδει σε άγχος και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να κάνω,μιας και με ταλαιπωρούν όλα αυτά εδώ και μήνες.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!Σαφώς και μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο στο άγχος ,αλλά εφόσον έχετε συμπτώματα στον αυχένα και ο αυχένας μπορείς να συσχετιστεί και με ζαλάδες καλό θα ήταν να κάνετε φυσικοθεραπεία για τον αυχένα!
    Αφού έχετε αποκλείσει αλλά προβλήματα στραφείτε εκεί και θα ηρεμήσει πιστεύω σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, μπορεί να έχουν δημιουργηθεί μπλοκαρίσματα στον αυχένα σας ή μυικοί σπασμοί και σας δίνουν αυτά τα συμπτώματα. Θα πρέπει να σας κάνουμε κλινική αξιολόγηση για να δούμε εάν μπορούμε να σας βοηθήσουμε και να μειώσουμε τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Αν όντως έχουν αποκλειστεί οργανικές αιτίες κ αποδίδεται στο άγχος , δεν είναι υπερβολή να το συζητήσετε με κάποιο ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή καθώς υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για κρίσεις πανικού.
    Κάτι που μπορεί να σας απαλλάξει (εν μέρει ή παροδικά) από στρες κ πόνους είναι η άσκηση κ η φυσικοθεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι είναι προφανώς από την αυχενική μοίρα , η δίσκο κήλη είναι ένα πρόβλημα που πρέπει ν αντιμετωπίσετε με φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς σωστά μπήκατε και κάνατε όλο αυτό το κύκλο διερεύνησης από την στιγμή που είχατε όλα αυτά τα συμπτώματα. Κατά δεύτερον όποτε θέλετε είμαι στην διάθεσή σας να κλείσουμε ένα ραντεβού να έρθετε από κοντά να δούμε πώς μπορούμε να σας βοηθήσουμε με ταυτόχρονη επικοινωνία και με τον γιατρό σας. Ευχαριστώ πολύ.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Αυτά που περιγράφετε μοιάζουν με συμπτώματα που σχετίζονται με το άγχος. Μιλήστε με το γιατρό σας όμως για να έχετε μια σοβαρή διάγνωση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα