• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 18/11/2023

Καλημέρα σας!!! Πριν λίγους μήνες κάποιο βράδυ με πήρε ο ύπνος στην πολυθρόνα με αποτέλεσμα να φύγει το κεφάλι μου πίσω απότομα. Με το που άνοιξα τα μάτια μου τα πάντα γύρω μου γύριζαν, είχα ναυτία και τάση για εμετό... Από τότε με πιάνει κατά διαστήματα ίλιγγος, ο πόνος στον αυχένα είναι οξύς και επηρεάζει και την αριστερή ωμοπλάτη καθώς και μούδιασμα στο χέρι... Τα Norgesic σε συνδυασμό με τα Arcoxia δεν με βοηθάνε και δεν μπορώ να τα παίρνω για πολλές μέρες... Επίσης πάσχω από ψωρίαση και ψωριασική αρθρίτιδα για τα οποία κάνω θεραπεία ενέσιμη αλλά και με χάπια... Η ρευματολόγος μου σύστησε να κάνω μαγνητική αυχένα αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι άθλια και στα νοσοκομεία τα ραντεβού είναι μετά από μήνες... Δε θα μπορούσε μια ακτινογραφία πιστεύετε να δείξει την κατάσταση του αυχένα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...!!!!

14 ειδικοί απάντησαν

  • Με την ακτινογραφία θα μπορούσαμε να πάρουμε μια ένδειξη. Το βασικό είναι μια σωστή κλινική αξιολόγηση. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Θα πρότεινα να σας δει ΩΡΛ. Το Ιπποκράτειο έχει πολύ καλό ιατρείο για καλοήθη παροξυσμικό ίλιγγο που είναι αυτό που πρέπει να ψάξετε. Τα φάρμακα που περιγράφεται δεν είναι για ζαλάδες οπότε λογικό είναι που δε βοηθάνε σε αυτόν. Και πάλι η κλινική εξέταση θα σας βοηθήσει να βρείτε τη λύση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα! Λυπάμαι που ακούω για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Οι συμπτώματα που περιγράφετε, όπως ο ίλιγγος, ο πόνος στον αυχένα, η επίδραση στην αριστερή ωμοπλάτη και το μούδιασμα στο χέρι, είναι σοβαρά και πρέπει να εξεταστούν περαιτέρω.

    Αναφορικά με τη διαγνωστική απεικόνιση:

    Μαγνητική Τομογραφία (MRI): Η μαγνητική τομογραφία είναι πιο λεπτομερής και μπορεί να αποκαλύψει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τους μαλακούς ιστούς, όπως οι δίσκοι της σπονδυλικής στήλης, τα νεύρα και τους συνδέσμους. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε περιπτώσεις όπως η δική σας, όπου υπάρχει υποψία για σοβαρό πρόβλημα στον αυχένα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • καλησπέρα σας.Δεν πιστεύω ότι μια ακτινογραφία ή και μια μαγνητική θα δείξει την αιτία του προβλήματός σας. Άλλωστε μετά το 25ο έτος στην πλειοψηφία του υγιούς πληθυσμού ανεβρίσκονται ακτινολογικά ευρήματα συμβατά με παθήσεις που όμως δεν δημιουργούν συμπτώματα Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση με την μέθοδο της ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie. Μέσα από το ιστορικό και με τις κινητικές δοκιμασίες θα μπορέσουμε να δούμε τι ενεργοποιεί τα συμπτώματα και τι μπορείτε να κάνετε ώστε να σταματήσουν τα συμπτώματα

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Είναι κάποια μετατοτοπιση που έχει γίνει στην αυχενική μοίρα αλλά και την κακή στάση , δεν βοηθούν τα φάρμακα εδώ , χρειάζεται σωστή διάγνωση και συντηρητική αγωγή με φυσικοθεραπεία
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Βρείτε κάποιον καλό γιατρό να σας εξετάσει και να πάτε σε να καλό φυσικοθεραπευτή,δεν χρειάζεται απαραίτητα μαγνητική εφόσον μου λέτε ότι δεν γίνεται! Υπάρχει πίεση σε κάποιο νεύρο του αυχένα πιθανόν από κήλη ή κάποιο τραυματισμό στους μυς του αυχένα την ώρα της κίνησης που λέτε! Αν κάνετε μια καλή αξιολόγηση πιθανόν να μην χρειαστεί η μαγνητική! Τώρα αν δουν κάτι "περίεργο" ή δεν ανταποκρίνεται σε θεραπεία ίσως θα πρέπει να γίνει σε 2 χρόνο!
    Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο! καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Ο ίλιγγος είναι το λιγότερο ανησυχητικό , καθώς μπορεί απλά να προκληθεί από απότομη μεταβολή θέσης.
    Το μούδιασμα στο χέρι ωστόσο ίσως υποδηλώνει κάποια δισκοκήλη στον αυχένα που η αλήθεια είναι ότι φαίνεται μόνο με τη μαγνητική..
    Αν δεν μπορεί να γίνει , χρησιμοποιήστε ένα μαλακό κολάρο αυχένα για λίγες μέρες, ζεστά στον αυχένα , καλό μαξιλάρι κ αναλγητικά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Δεν είναι απλή η κατάσταση σας. Απαιτείται αξιολόγηση για να βρεθούν οι κατάλληλες παρεμβάσεις που θα σας βοηθήσουν. Επικοινωνήστε μαζί μου για περισσότερα

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Η ακτινογραφία και η μαγνητική είναι αλληλοσυμπληρούμενες εξετάσεις που δίνουν ξεχωριστές πληροφορίες η καθεμία. Ο ρευματολόγος επιλέγει αναλόγως των ενοχλημάτων την κατάλληλη εξέταση!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν μια ακτίνα να βοηθήσει αλλά η μαγνητική τομογραφία σίγουρα δίνει περισσότερες πληροφορίες. Πιθανόν μετά από καλή κλινική εξέταση να βρεθεί το επίπεδο της βλάβης και με τοπική θεραπεία να οπισθοχωρήσει χωρίς πολλές εξετάσεις μαγνητικές κλπ.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Νομίζω ότι μια ακτινογραφία για αρχή θα βοηθήσει πολύ τον Ορθοπαιδικό Χειρουργό που πρέπει να σας δει σύντομα

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα...πιθανών να έδειχνε κάτι αλλά μάλλον έγινε τραυματισμός στα μαλακά μόρια του αυχένα λόγο της απότομης κίνησης...όπως όταν τρακαρουμε κ παθαίνουμε το σύνδρομο μαστίγιο....θα σας πρότεινα βελονισμό φυσικοθεραπεία κ άσκηση...κ πιστεύω θα τα πάτε καλα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω