• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 10/10/2023

Γεια σας, εδώ και κάποιο διάστημα νιώθω ένα ξαφνικό σφίξιμο στον αυχένα και με πιάνουν κρίσεις άγχους. Λόγο του ότι είχα μια δυσφορία είχα αγχωθεί και με έπιαναν κρίσεις πανικού με παράνοιες ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία μου. Εκανα εξετάσεις καρδιάς , παθολογικές εξετάσεις, νευρολογικές , αίματος και όλα είναι καθαρά. Την πρώτη κρίση την είχα πάθει επειδή ένιωσα ξαφνικά ένα μούδιασμα στο χέρι και μια ζαλάδα και από το άγχος μου μην είναι η καρδιά με έπιασε κρίση πανικού. Γενικά νιώθω κάποιες φορές μια ξαφνική ζαλάδα ή ένα ξαφνικο μούδιασμα από την αριστερή μου μεριά από τον αυχένα μέχρι το χέρι, πονοκεφάλους μπροστά στο μέτωπο και πάνω αριστερά στο κεφάλι. Υπάρχει περίπτωση όλα αυτά να τα δημιουργεί ο αυχένας; Και σου δημιουργεί ο αυχένας άγχος και κρίσεις πανικού; Γιατί εγώ νιώθω ότι δεν έχω κάτι αλλά όλα αυτά με πιάνουν συνήθως όταν έχω κακή στάση σώματος από ότι έχω παρατηρήσει…

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ο αυχένας δεν προκαλεί άγχος και κρίσεις πανικού, μία χρονιά αυχεναλγία όμως μπορεί κάλλιστα να σας αγχώνει και να σας επηρεάζει αρκετά. Ωστόσο, το άγχος και οι κρίσεις πανικού μπορούν πολύ πιο εύκολα να προκαλέσουν τα συμπτώματα που περιγράφετε. Θα βοηθούσε να κάνατε λίγες συνεδρίες φυσικοθεραπείας ώστε να δείτε σε ποιο βαθμό μπορεί να ανακουφιστεί ο αυχένας αλλά και να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και παράλληλα να ζητήσετε τη βοήθεια κάποιου ειδικού σχετικά με το άγχος σας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να είναι συνδεδεμένα με πολλαπλούς παράγοντες, και είναι καλό που έχετε προβεί σε εξετάσεις για να αποκλείσετε ορισμένες σοβαρές καταστάσεις. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο αυχενικός πόνος και οι μυοσκελετικές εντάσεις μπορούν να προκαλέσουν συμπτώματα όπως ζαλάδα, μούδιασμα, πονοκέφαλοι, και ακόμα και κρίσεις άγχους ή πανικού σε ορισμένα άτομα.

    Η "κακή" στάση σώματος, ειδικά όταν διατηρείται για παρατεταμένες περιόδους, μπορεί να προκαλέσει εντάσεις στους μύες του αυχένα και της πλάτης, οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε πόνο και άλλα συμπτώματα. Επιπλέον, το άγχος και η ένταση μπορούν να ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Ζαλάδα, μούδιασμα ή/και πόνος από τον αυχένα μέχρι το χέρι, πονοκέφαλος μέχρι μπροστά στο μέτωπο (μέχρι τα μάτια) είναι κλασικά συμπτώματα Αυχενοβραχιόνιου Συνδρόμου.

    Τα συμπτώματα αυτά μπορεί να εμφανίζονται και σε άλλες παθήσεις αλλά ο συνδυασμός τους "δείχνει" Αυχενικό Σύνδρομο.

    Θα πρέπει λοιπόν να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό (Ορθοπαιδικό ή Φυσικοθεραπευτή για την αντιμετώπιση τους και όχι σε Καρδιολόγο ή Παθολόγο. Άλλωστε όπως ο ίδιος όπως ο ίδιος γράφετε έχετε παρατηρήσει: "όλα αυτά με πιάνουν συνήθως όταν έχω κακή στάση σώματος".

    Το Αυχενικό Σύνδρομο δεν προκαλεί Άγχος και Κρίσεις Παν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντώνιος Μάκαρης

    Φυσικοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπέρα.
    Το θεωρώ πολύ δύσκολο να είναι από τον αυχένα
    Απλά το έχετε συνδιάζει έτσι

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!Ο αυχένας μπορεί να σας δημιουργήσει πόνος στον αυχένα η σφίξιμο ή και ζαλάδα ,πόνο ή μούδιασμα στο χέρι κλπ λόγω πίεσης νεύρου ,οι κρίσεις πανικού μπορεί να έρχονται επειδή σας αγχώνεουν τα συμπτώματα και επειδή μπορεί κάποιες φορές να μοιάζουν με συμπτώματα της καρδιάς.
    Εφόσον δεν έχετε κάτι παθολόγικό στην καρδιά θα πρέπει μάλλον να επισκεφθείτε έναν ορθοπαιδικό πρώτα και μετά έναν φυσικοθεραπευτή και υπάρχει θεραπεία ώστε να μην ξαναεμφανίσετε κάποιο σύμπτωμα.
    Οπότε θέλετε μπορείτε να με καλέσετε στο τηλέφωνο.
    Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Όχι , δεν ευθύνεται ο αυχένας σας για όλα αυτά.
    Ασθενείς με αγχωδη διαταραχή μπορεί να έχουν πόνο και μυικους σπασμους στον αυχένα αλλά όχι κάτι περισσότερο.
    Το ιδανικό είναι να σας δει Νευρολόγος ή/κ Ψυχίατρος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΝΑΙ Ο ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΛΟΜΕΝΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΥΕΣ ΤΟΥ ΑΥΧΕΝΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΥΧΕΝΑ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Καλησπέρα σας, το αυχενικό και η κακή στάση σώματος μπορεί να σας επιφέρει ζαλάδες και πονοκεφάλους. Οι κρίσεις πανικού θα πρέπει να αντιμετωπιστούν από ειδικό και στην συνέχεια να μειώσουμε τα συμπτώματα σας μέσω της φυσικοθεραπείας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Γεια σας προφανώς θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις για την αυχενική μοίρα όλα συντρέχουν στο γεγονός ότι ο πόνος και η συμπτωματολογία είναι αιτία της αυχενικής μοίρα προφανώς κάποια δίσκο κήλη η προπτωση μεσοσπονδύλιου διαστήματος
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Καλό είναι την επόμενη φορά που θα έχετε αυτά τα συμπτώματα να επισκεφθείτε έναν ορθοπαιδικό αρχικά να σας εξετάσει κλινικά να σας πάρει ιστορικό και να δει ή ζητήσει κάποιες εξετάσεις επιπλέον.
    Υπάρχουν πολλές θεραπείες και προσεγγίσεις που μπορούν να βοηθήσουν.
    Ιδιαίτερη προσοχή δίνουμε στις κατανομές περιφερικών νεύρων αλλά και τραχήλου-κεφαλής όπου μας βοηθούν στην διάγνωση αλλά και θεραπεία...

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Μπορεί η κρίση πανικού να είναι το βασικό θέμα κ να προκαλεί σαν αντίδραση στο σώμα σας πόνο στον αυχένα...πάντως μπορείτε να μιλήσετε με κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω