• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 16/05/2024

Έχω ευθειασμο και πέρα από τον πόνο στον αυχένα, νιώθω και στην ωμοπλάτη, στα χέρια, κουράζομαι εύκολα και κάποιες φορές νιώθω το πρωί ένα μυρμηγκιασμα σε όλο μου το σώμα. Αυτά μπορεί να προέρχονται από εκεί;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Ότι νιώθετε στην πλάτη και χέρια μπορεί να είναι από τον αυχένα! Το μυρμήγκιασμα σε όλο το σώμα όμως είναι κάτι άλλο πηγαίνετε για αρχή σε έναν παθολόγο να σας γράψει εξετάσεις αίματος μήπως σας λείπει κάποια βιταμίνη η ιχνοστοιχεία και μετά σε ορθοπαιδικό για τον αυχένα σας! Καλή συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ο ευθειασμος από μόνος του δεν μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κλινική εικόνα χρειάζεται αποκατάσταση , ο πόνος περιμετρικά της αυχενικής μοίρας είναι πόνος προβολής που δημιουργείται από τον αυχένα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ευκολη κόπωση και μυρμηγκιασμα σε ολο το σωμα δεν ταιριαζουν

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ο ευθειασμός ΔΕΝ είναι πάθηση. Για να πάρετε μια υπεύθυνη απάντηση μιλήστε με κάποιον ειδικό κατά προτίμηση πιστοποιημένο φυσικοθεραπευτή στο manual therapy

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ο ευθειασμος είναι μια κατάσταση που σχετίζεται με σπασμούς των μυών του αυχένα
    Μπορεί να συνδυάζεται με σπασμούς μυών της ράχης κ της ωμοπλάτης , όμως σίγουρα το μυρμήγκιασμα είναι κάτι άσχετο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πράγματι μπορεί να προέρχονται από τον αυχένα χρειάζεστε εξειδικευμένη φυσικοθεραπεία

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ναι, τα συμπτώματα του πόνου στον αυχένα, στην ωμοπλάτη και στα χέρια μπορούν να συσχετιστούν άμεσα με τον ευθειασμό του αυχένα και έμμεσα η κόπωση και το μυρμήγκιασμα σε όλο το σώμα, λόγω κακής μηχανικής και φορτίσεων ολόκληρου του κορμού. Μια αξιολόγηση από φυσικοθεραπευτή, ειδικό της σπονδυλικής στήλης, θα μπορούσε να δώσει λεπτομερείς εξηγήσεις και πλάνο θεραπείας.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Χωρίς να έχω άλλη εικόνα ναι είναι μια πιθανότητα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω