• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 06/05/2024

Καλησπέρα! Τέλος Φεβρουαρίου έκανα απονεύρωση σε 1 μόνο ραντεβού στο δόντι #36 σε ενδοδοντιστή. Την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα πήγα στον γιατρό μου και μου έκανε προσωρινό σφράγισμα με άξονα με σκοπό να βάλουμε θήκη. Σήμερα 06 Μαΐου έχω ακόμα ενόχληση. Νιώθω το δόντι βαρύ κ δεν το νιώθω καλά. Έχω πάει από τότε 2 επισκέψεις στον ενδοδοντιστη που έκανε τη θεραπεία κ μου είπε ότι είχα κάτι σαν απόστημα όπου είχε μέσα αίμα. Μου το έξυσε στο ουλο και στις 2 περιπτώσεις και έβγαλε αρκετό αίμα. Φαίνεται και πάλι συμβαίνει το ίδιο κ με ενοχλεί. Είχε πει να προχωρήσω με τον οδοντίατρο μου σε καλό τρόχισμα και να βάλω προσωρινή θήκη. (Μου ειπε ότι το προβλημα ειναι στα ούλα). Το ραντεβού αυτό είναι σε λίγες μερες. Ομως με ανησυχεί η πορεία και δεν ξέρω αν θα πρέπει να προχωρήσει η διαδικασία αν δεν είναι καλά το δόντι. Φοβάμαι μήπως δεν πάει καλά όλο αυτό. Θα εκτιμούσα να δω την άποψη σας για το πώς πρέπει να προχωρήσει η διαδικασία. (Έχουν κάνει ακτινογραφία και δεν βλέπουν κάτι ανησυχητικό μέσα στο δόντι) Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Περιμένετε λίγο καιρό να ηρεμήσει το δόντι και μετά προχωρήστε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μπορεί να είναι ρωγμοειδες κάταγμα που σημαίνει εξαγωγη η περιοδοντικο αποστημα η να τους ξέφυγε κάποιος έξτρα ριζικος σωληνας.η ακτινογραφία δεν δείχνει πάντα ρωγμές.ισως απαιτείται αξονικη

    Κατσαρώνης Παύλος

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Μεταμόρφωση

  • Να βάλετε μια προσωρινή θηκη μέχρι να περάσει η όλη συμπτωματολογια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΠΥΟΡΕΙ Η ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟΙ ΤΟΥ ΙΣΤΟΙ,ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΚΛΥΟΥΝ ΦΛΕΓΜΕΝΟΥΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει περιοδοντικό πρόβλημα και όχι ενδοδοντικό. Μόνο μετά από κλινική και ακτινογραφική εικόνα μπορεί κάποιος να σας πει μια γνώμη αξίολογη.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος