• Χολή
  • Υποβλήθηκε 27/04/2024

Καναμε mrcp μετα απο φλεγμονη χολής ,ευτυχως δεν έχει φραξει κάτι, υπαρχει ενοχληση αλλα μονο σε αλλαγη θέσης και δεν μας κοβει απο τις δραστηριοτητες...θα κανουμε τριπλεξ σπληνοπυλαιου, έχουμε και μια μικρη διογκωση στον θυρεοειδη αλλα ποτε δεν το κοιταξαμε περαιτερω(πριν χρόνια η εξεταση)...ήθελα να ρωτησω τα εξείς..τι αλλες εξετασεις περα του προεγχειρητικου ελεγχου χρειαζονται προκειμενου να ειμαστε οσο το δυνατόν πιο ασφαλείς γαιτι αγγιξαμε τα 70...επιπλεον εάν καθυστερησει το χειρουργειο γιατι ειμαστε σε λίστα..υπάρχει καποιος τρόπος ο γιατρος κατα την ωρα της επεμβασης ή και πριν να επιβεβαιωθει οτι δεν εχει προκυψει καμια καινουρια πετρα που να εχει φραξει σωληνακι? ρωτω γιατι εχει παθει ηδη μια φορα φλεγμονη, οι πετρες ειναι πολλες, μικρες και μετακινουνται...πως μπορω να σιγουρευτω την ωρα που θα ναι για επεμβαση οτι δεν εχει φραξει καποια πετρα σωληνακι? πχ...μπορει να ξαναπαθει φλεγμονη ,εαν ξανασυμβει,παρει αντιβιωση και υποχωρησει ο πονος...δεν πρεπει να ξανακανει παλι mrcp για νεα επιβεβαιωση? ή υπαρχει καποιος τροπος εκει στην ωρα της επεμβασης να επιβεβαιωση ο γιατρος οτι δεν εχει φραξει σωλήνακι?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει τρόπος λέγεται διεγχειρητικη χολαγγειογραφία.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα σχετικά με άλλες εξετάσεις προληπτικού χαρακτήρα, παραλείψατε τις ενδοσκοπήσεις. Υπενθυμίζω ότι η κολονοσκόπηση είναι από τις λίγες εξετάσεις που συνιστώνται διεθνώς ως προληπτικός έλεγχος για όλους άνω των 50 ετών. Επίσης, συχνά, οι συνάδελφοι χειρουργοί, παραπέμπουν τους υποψήφιους προς χολοκυστεκτομή ασθενείς τους για γαστροσκόπηση προεγχειρητικά ώστε να εξασφαλιστεί απουσία συμμετοχής του στομάχου σε κοιλιακά ενοχλήματα. Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα σας, η εικόνα όπως την περιγράφετε είναι αυτή που έχει αυξημένες πιθανότητες για υποτροπιάζουσα χολοκυστίτιδα ή και άλλες φλεγμονές κατά μήκος των χοληφόρων. Το σκ... Διάβασε περισσότερα

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Να συνεννοηθείτε για όλα αυτά με τους γιατρούς σας, εκεί που είστε στη λίστα. Μέχρι να χειρουργηθείτε μπορεί να συμβούν διάφορα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η mrcp αρκεί.Eνδεχομένως ένα καλό υπέρηχο λίγο πριν την επέμβαση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι