• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Γειά σας. Έχω 2 προβλήματα, ερωτήματα. Το πρώτο είναι ότι ενώ έχω όρεξη την στιγμή της κορύφωσης μου κόβεται. Το άλλο είναι ότι αν είναι να κάνω κάτι που δεν θα μου αρέσει δεν το κάνω γιατί τα νεύρα μου θα είναι χάλια,σε τον σύζυγό κάνουμε γύρω στις 3 φορές τις μέρες ωορρηξίας. Το κακό είναι ότι θα είναι 1φορα την κάθε μέρα κ διαρκεί περίπου 3 λεπτά. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν θέλω μετά. Τι να κάνω; Η ηλικίες μας είναι 42 εγώ κ 51 ο σύζυγος.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας αγαπητή κυρία. Αν καταλαβαίνω καλά κάτι συμβαίνει ως προς την στιγμή του οργασμού. Επίσης αναφέρετε ότι αν έχετε νεύρα δεν συμφωνείτε να κάνετε κάτι που δεν το θέλετε πραγματικά. Ωστόσο από αυτά που γράφετε δεν είναι και πολύ καθαρό τι ακριβώς συμβαίνει, ειδικά όταν αναφέρεστε στην ωορρηξία. Θέλετε να κάνετε παιδί και προσπαθείτε να συλλάβετε; Όσον αφορά την διάρκεια των τριών λεπτών, είναι αρκετός χρόνος για σας ώστε να νιώσετε ικανοποίηση; αν δεν αρκεί και ματαιώνεστε τότε είναι πολύ πιθανό αυτό να σας κάνει να χάνετε την θέληση να το επαναλάβετε.

    Για να μπορέσετε και σεις να δείτε τι ακριβώς σας συμβαίνει θα πρέπει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!
    Χρειάζεται να κάνετε ανοιχτεί συζήτηση για αυτά τα θέματα που σας προβληματίζουν με το σύζυγο σας ώστε να βρείτε μαζί τρόπους που θα σας διευκολύνουν, θα έχετε διάθεση και θα είστε ικανοποιημένη. Μόνο αν υπήρχαν προβλήματα υγείας η κλιμακτήριο θα επηρέαζε η ηλικία που αναφέρατε.
    Διαφορετικά θα χρειαστείτε την βοήθεια κάποιου ειδικού πάνω σε αυτά τα θέματα.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ειδικό σε διαταραχές του σεξ, προκειμένου νσ λειτουργήσετε καλύτερα ερωτικά με το σύζυγο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα προβλήματα που περιγράφετε φαίνεται να αφορούν τη σεξουαλική σας ζωή και τη σχέση σας με τον σύντροφό σας. Αυτά τα θέματα είναι σημαντικά και είναι καλό που τα συζητάτε. Μια καλή πρώτη κίνηση θα μπορούσε να είναι να μιλήσετε ανοικτά και ειλικρινά με τον σύντροφό σας για τις ανησυχίες και τις ανάγκες σας. Επίσης, η επίσκεψη σε έναν ειδικό σεξολόγο ή ψυχοθεραπευτή ζευγαριών μπορεί να βοηθήσει να αντιμετωπιστούν αυτά τα θέματα με επιτυχία.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Έχει μεγάλη σημασία το μέχρι τώρα ιστορικό σας, πότε ξεκίνησε το πρόβλημα, εάν προηγήθηκε κάτι συγκεκριμένο, καθώς και το πως ήσασταν πριν (σεξουαλικά αλλά και γενικά σαν ζευγάρι). Εάν κατάλαβα καλά οι επαφές σας περιορίζονται στις ημέρες ωορρηξίας προκειμένου να προκύψει εγκυμοσύνη. Αυτή είναι εκ των πραγμάτων μία πιεστική συνθήκη που επηρεάζει τη σεξουαλική ζωή πολλών ζευγαριών. Επίσης, μήπως παίρνετε ορμόνες ή κάποιο άλλο φάρμακο? Υπάρχουν επαφές που είναι ευχάριστες ή πάντοτε συμβαίνει αυτό που περιγράφετε?
    Οι ηλικίες σας δεν έχουν κάτι κακό, είστε και οι δύο νέοι και εάν δεν έχετε άλλα προβλήματα υγείας δεν υπάρχει λόγος να μην έχετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Γεια σας,
    Αντιμετωπίζοντας θέματα σχετικά με την σεξουαλική επιθυμία και κορύφωση, καθώς και μια γενική τάση προς την αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων, όπως λέτε γιατί σας εκνευρίζουν είναι σημαντικό να προσεγγίσουμε το θέμα με μια ολιστική ματιά.
    Η συχνότητα των σεξουαλικών επαφών κατά τη διάρκεια της ωορρηξίας, συγκεκριμένα γύρω στις τρεις φορές, μπορεί να φανεί επαρκής, αλλά η σύντομη διάρκειά τους, καθώς και η απώλεια επιθυμίας μετά, υποδεικνύουν την ανάγκη για βαθύτερη επικοινωνία και σύνδεση μεταξύ των συντρόφων.
    Η κατανόηση και η αντιμετώπιση των υποκείμενων συναισθημάτων και αντιλήψεων που επηρεάζουν την σεξουαλική επιθυμία,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής