• Οστεοπόρωση
  • Υποβλήθηκε 27/04/2024

Είμαι εξήντα ετών Έκανα μέτρηση οστικής πυκνότητας και έχω T score -3.3 Τι προβλέπεται για θεραπεία. Μέχρι τώρα έπαιρνα candelious καθημερινά και Binosto μια φορά την εβδομάδα, βέβαια δεν ήμουν πολύ τυπική με αυτό.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Καθότι έχετε μια προχωρημένη οστεοπόρωση και εφόσον είχατε λάβει θεραπεία με διφωσφονικά (binosto) θα πρέπει να εξετασθεί το ενδεχόμενο έναρξης μιας αναβολικής θεραπείας οστεοπόρωσης. Η θεραπεία αυτή ουσιαστικά προσπαθεί να αυξήσει την οστική πυκνότητα και όχι μόνοα να συγκρατεί το ασβέστιο στα οστά.

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό

  • Έχετε πολυ οστεοπόρωση και η δεν κάνετε σωστή θεραπεία η αυτή που κάνετε δεν σας καλύπτει.Επειγόντως πίσω σε αυτόν που σας παρακολουθεί για την οστεοπορωση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το φάρμακο που λαμβάνετε σίγουρα δεν σας βοηθάει γιατί η τιμή -3,3 δεν είναι καθόλου καλή. Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να σας συμβουλέψει για την αλλαγή και την επιλογή νέου φαρμάκου

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Κατ αρχάς , θα πρέπει να είστε τυπική με τη θεραπεία σας.
    Επίσης δε διευκρινίζετε αν παίρνετε το φάρμακο για καιρό ή αν έχετε υποστεί κάποιο κάταγμα.
    Όπως κ να έχει , η θεραπεία σας είναι η ενδεδειγμένη , εκτός αν έχετε υποστεί κάταγμα (οπότε πρέπει να λάβετε άλλο , οστεοπαραγωγικο φάρμακο) ή υπάρχει στασιμότητα/επιδείνωση του score (οπότε πρέπει να αλλάξετε κατηγορία φαρμάκου)

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος