• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 02/05/2024

Καλησπέρα έκανα laser μυωπίας πριν 3 εβδομάδες με τη μέθοδο prk. Φορούσα φακούς επαφής 15 χρόνια συνεχόμενα και στις τελευταίες μετρήσεις μου έβρισκαν 6.50 και στα δυο μάτια και 1.25 αστιγματισμό .. όταν αποφάσισα να κάνω το χειρουργείο μου είπε ο γιατρός για μια εβδομάδα να πετάξω τους φακούς και να φοράω μόνο γυαλιά .. πριν το χειρουργείο η μέτρηση στο κέντρο πριν την επέμβαση ήταν 5.75 στο αριστερό και 5.50 στο δεξί .. ένας βαθμός κάτω περίπου σε κάθε μάτι . Έγινε η επέμβαση όλα πήγαν καλά αλλά τώρα βλέπω πολύ καθαρά με το αριστερό αλλά στο δεξί μάτι έχω μια μικρή θολούρα δεν τα βλέπω τα πράγματα τελείως καθαρά σαν να έχω μυωπία Νοιώθω σε ελάχιστο βαθμό .. εξηγούνται όλα αυτά η επειδή είναι ακόμα νωρίς θα καθαρίσει και το δεξί μάτι ; Αν έχει γίνει λάθος μέτρηση φτιάχνει αυτό με κάποιο τρόπο ; Η στο ενα μάτι θα βλέπω καθαρά και στο άλλο με Θολούρα ; Γιατί έτσι όπως είναι τώρα και με τε δυο μάτια ανοιχτά δυσκολεύομαι να δω καλά

1 ειδικός απάντησε

  • Οι 3 εβδομαδες είναι πολύ νωρίς για το PRK. Μετά τους 6 μήνες θα μπορούμε με σιγουριά να ξέρουμε εάν έχει μείνει κάποιο υπόλοιπο μυωπίας ή αστιγματισμού.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη