• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Καλησπέρα... Έχω 93 με 97 παλμούς μόνιμα και σε κατάσταση ηρεμίας... Και ξαπλωμένος. Είναι φυσιολογικό για έναν ενήλικα αυτοί οι παλμοί;; το γενικευμένο άγχος μπορεί να δημιουργήσει παλμούς μόνιμα στις 95-97;; Να θορυβηθώ; Αλλοι λένε οι φυσιολογικοί παλμοί είναι 60 με 100 Αλλοι 75-85...

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μία επίσκεψη σε καρδιολόγο θα σας λύσει κάθε απορία ευχαριστώ πολύ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι ο κανονικός καρδιακός παλμός για έναν ενήλικα σε κατάσταση ηρεμίας κυμαίνεται κατά κύριο λόγο μεταξύ 60 και 100 παλμών το λεπτό. Ωστόσο, ο καρδιακός παλμός μπορεί να διαφέρει ανάλογα με διάφορους παράγοντες, όπως η ηλικία, ο βαθμός φυσικής κατάστασης, οι γενετικοί παράγοντες, η διατροφή, η κατανάλωση καφεΐνης ή αλκοόλ και άλλοι. Η αύξηση του καρδιακού παλμού μπορεί να συμβαίνει σε περιόδους άγχους ή στρες. Το γενικευμένο άγχος μπορεί να επηρεάσει το νευρικό σύστημα και να οδηγήσει σε αύξηση του καρδιακού παλμού, ακόμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι η συνεχής αύξηση του κ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ο μέσος καρδιακός παλμός για έναν ενήλικα σε κατάσταση ηρεμίας είναι περίπου 60-100 παλμοί ανά λεπτό. Έτσι, οι παλμοί σας ενδέχεται να είναι εντός του φυσιολογικού εύρους. Ωστόσο, η διαρκής υψηλή καρδιακή συχνότητα μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του γενικευμένου άγχους. Εάν είστε ανήσυχος, θα σας πρότεινα να συζητήσετε το θέμα με έναν γιατρό για εξετάσεις και συμβουλές. Ο γιατρός μπορεί να σας δώσει περαιτέρω καθοδήγηση σχετικά με την υγεία της καρδιάς σας και τη διαχείριση του άγχους.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με τον καρδιολόγο σας κι ένσν ψυχίατρο, να σας βοηθήσουν θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας θεωρούνται φυσιολογικοί αυτοί οι παλμοί, ωστόσο για οποιαδήποτε ερώτηση περί καρδιάς καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσετε με έναν καρδιολόγο. Από εκεί και πέρα το άγχος σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να αυξήσει τους παλμούς ναι.

    Μανωλιδάκη Ματίνα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γαλάτσι