• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

ΕΧΩ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΝΑΙΤΑΙ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΑΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΕΡΝΩ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΚΛΥ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Με μήνυμα οι κρίσεις πανικού δεν περνάνε μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας και θα πάρετε βοήθεια υπάρχουν λύσεις ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι μια κρίση πανικού και πόσο στρεσαρισμένος/η μπορεί να νιώθετε. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι δεν είστε μόνος/η σας και ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση. Αν έχετε πολύ έντονο άγχος και φοβάστε να πάτε σε κλειστούς χώρους, μπορεί να είναι χρήσιμο να συναντήσετε έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Μπορούμε να σας προσφέρουμε συμβουλές και υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε την κρίση πανικού και το άγχος. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες υγείας. Είναι σημαντικό να πάρετε τα βήματα που χρειάζεστε για να αισθανθείτε καλύτερα. Είμαστε εδώ για να σας στηρίξουμ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε πολύ ταραγμένη. Το άγχος μοιάζει να σας έχει κυριεύσει σημαντικά, σε σημείο που εμποδίζει τη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Λαμβάνετε αγωγή για το άγχος σας, ωστόσο αυτό μοιάζει να μην είναι αρκετό - το άγχος για κάποιο λόγο επιμένει.

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να αφουγκραστείτε τα συναισθήματά σας, να εντοπίσετε αυτό που πυροδοτεί το άγχος σας και να το διαχειριστείτε αποτελεσματικά. Εύχομαι να βρείτε τη φροντίδα που χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας! Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν στην πλατφόρμα, από τη μια υπάρχει η κλασσική συμπτωματολογία και εξήγηση για τη φύση της κρίσης του πανικού, ωστόσο από ψυχολογικής άποψης υπάρχει μια δυνατότερη εξήγηση και ένα εντονότερο νόημα στα αίτια της κρίσης πανικού. Πιο συγκεκριμένα ο πανικός και η κρίση πανικού παίρνει την απόφαση για λογαριασμό μας. Οι αδύναμες εσωτερικές φωνές μέσα μας εκφράζουν επιφυλάξεις και φόβους, πρέπει να τις αφήνουμε να ακουστούν. Χρειάζεται να γίνεται διαπραγμάτευση με τον εαυτό, πολλές φορές ξέρουμε χωρίς να ξέρουμε. Ουσιαστικά δίνει τη λύση για την επιλογή της απόφασης. Κάτι τέτοιο συμβαίνει επειδή κατακλυζό... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι μια κρίση πανικού και πόσο επηρεάζει την καθημερινή ζωή. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχίατρο. Μπορούν να σας βοηθήσουν να μάθετε τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους και να σας προσφέρουν υποστήριξη μέσω θεραπείας ή φαρμάκων, εάν είναι απαραίτητο. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια - υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διαχειριστείτε το άγχος και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η κρίση πανικού είναι μια σοβαρή κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινότητα ενός ατόμου. Η αίσθηση τρόμου και φόβου που συνοδεύουν αυτήν την κατάσταση αποδιοργανώνει το άτομο και περιορίζει σημαντικά τις καθημερινές του δραστηριότητες.
    Ο φόβος των κλειστών χώρων είναι ένας συνήθης φόβος που παρουσιάζεται σε περιπτώσεις ανησυχίας και αγχώδους διαταραχής. Το να αισθάνεστε άβολα σε κλειστούς χώρους είναι ένα σύμπτωμα που σχετίζεται με την ανησυχία σας.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή. Ο ειδικός θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε την κρίσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής