• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Καλησπέρα σας την τελευταία 4ετια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον αστράγαλο μου , το πρόβλημα είναι ότι γυρίζει συνεχώς . Πιο συγκεκριμένα μου γύρισε μια φορά όπου έπαθα διάστρεμμα 2 βαθμού από τακούνια και χρειάστηκε να έχω έναν ειδικό νάρθηκα και πατερίτσες για 4 βδομάδες και μετά φυσικοθεραπείες . Και από τότε έχω τραυματιστεί αρκετές φορές θα έλεγα και με διάστρεμματα και ράγισμα και κάταγμα . Και για να προλάβω κάτι σε όσους γιατρούς έχω πάει μου λένε ότι δεν έχω αστάθεια και από φυσιοθεραπείες έχω κάνει πάρα πολλές . Στο τελευταίο διάστρεμμα ο γιατρός μου είπε να βάλω γύψο για 3 βδομάδες παρολου που ήταν σχετικά ελαφρύ και στην συνέχεια για 1 μήνα έκανα φυσικοθεραπείες και χρησιμοποιούσα πατερίτσες . Όλα φαίνονται να δουλεύουν καθώς ξανά φόρεσα μετά από 1,5 χρόνο τακούνια αλλά δυστυχώς ξανά στραβό πάτησα αλλά ευτυχώς ελαφρά και θεωρώ πως με έναν νάρθηκα και πατερίτσες για κάνα 10 ημερο θα είμαι καλά . Όμως μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει? Επίσης είμαι 23 ετών και πότε μου πιο πριν δεν είχα τραυματισμούς στα πόδια . Ευχαριστώ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Αν μετά από τόσους τραυματισμούς κάνατε αστάθεια στην πδκνημικης σας πρέπει να αρχίσετε να σκέφτεστε χειρουργειο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση αυτή, αν δεν έχει ήδη γίνει, πρέπει να κάνετε μια μαγνητική τομογραφία ποδοκνημικής, ώστε να εκτιμηθούν οι πλάγιοι σύνδεσμοι. Μερικές φορές δεν είναι καθόλου απαραίτητο να εντοπίζουμε κλινικά μια έντονη αστάθεια, αλλά παρόλα αυτά μπορεί να υπάρχει ένας χρόνιος τραυματισμός των συνδέσμων.

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό

  • Κατ' αρχήν γύψος για διάστρεμμα είναι εντελώς λάθος. Ο λόγος που συμβαίνουν συχνά διαστρέμματα είναι διαταραχή της ιδιοδέκτριας αισθητικότητας, που κανονικά αντιμετωπίζεται με φυσικοθεραπεία (σανίδα ισορροπίας και παρόμοια), αλλά δεν είναι εύκολο και χρειάζεται πολύ χρόνο. Είναι διαφορετικό πράγμα από την αστάθεια. Όταν βάζει κανείς γύψο "πετυχαίνει" ακριβώς το αντίθετο : επιδείνωση της ιδιοδέκτριας αισθητικότητας ! Αν εκτός από τη λάθος θεραπεία έχετε κάνει και λάθος φυσικοθεραπείες, δεν είναι περίεργο που "γυρνάει" ακόμα το πόδι (όπως είπα όμως ακόμα και με σωστή φυσικοθεραπεία θέλει καιρό).

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Για να σας απαντήσει κάποιος θα πρέπει να σας εξετάσει, να διενεργηθεί μαγνητική τομογραφία για διευκρίνιση της βλάβης κ η θεραπεία είναι ανάλογη με το επίπεδο δραστηριότητας κ το τι προσδοκίες έχετε από το πόδι σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος