• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/05/2024

Καλησπέρα,είμαι 17 χρόνων και εδώ και σχεδόν 8 μήνες μου έχει εμφανιστεί ΓΑΔ (Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή) με έπιασε τελείως ξαφνικα λόγω του ότι πέρασα πολλά το 2023 και τα κρατούσα μέσα μου ώσπου ξεσπασα,όλο αυτό ήταν πολύ ζόρικο στην αρχή μέχρι και τώρα είναι δύσκολο,συνεχώς εμφανίζονται συμπτώματα και πιο πρόσφατα είχαν εμφανιστεί τα εξής:σφίξιμο στο σαγόνι,πόνος στην καρδιά (αριστερά),δυσπνοια,ζαλάδα έντονη κ έντονες ταχυπαλμιες πήγα νοσοκομείο έκανα εξετάσεις,καρδιογραφημα και ακτινογραφία και έδειξαν όλα καλά δεν φάνηκε κατι οξύ μου είπαν απλά να τρωω και να παίρνω βιταμίνες μετά από αυτό ένιωθα καλύτερα για λίγες μέρες και μετά πάλι κι άλλα συμπτώματα π δν είχα ξανά.Και φτάνουμε κοντά πριν 2 εβδομάδες που στα ξαφνικα άρχισα να νιώθω ζαλάδα,αίσθηση ότι έχω βγει από το σώμα μου,θολή όραση,πονοκέφαλο,δυσπνοια,γενικότερα αίσθηση ότι κάτι θα πάθω και φόβο κ άγχος μαζί αυτό δν μ πέρασε όσο ήμουν όρθια μόλις ξάπλωσα σταμάτησε μετά πάλι για λίγες μέρες (ούτε βδομάδα) άρχισα να ξανά περπατάω όσο πριν (ελάχιστα) κλπ κ άρχισα να τρωω γτ πίστευα ότι έφταιγε π δν έτρωγα καθόλου για μέρες και ήμουν και αδιάθετη οπότε έχανα αίμα.Και θελω να καταλήξω ότι μέχρι και σήμερα νιώθω σε άκυρες στιγμές να παθαινω αυτό π σας είπα πιο πάνω (ζαλάδες,θολή όραση κλπ δηλαδή σαν τάση λυποθημιας),φοβάμαι δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτά συμβαίνουν από το άγχος φοβάμαι μήπως έχω κάτι αλήθεια.(Υ.Γ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΥΠΟΘΗΜΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ)

2 ειδικοί απάντησαν

  • Οι αγχώδης διαταραχές έτσι είναι έχουν αυτά τα συμπτώματα και συνήθως αυτό που φοβόμαστε που δεν έχουμε ξαναζήσει αυτό έχουμε αίσθηση ότι παθαίνουμε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας μπείτε σε θεραπεία ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις τόσα συμπτώματα και ανησυχίες σε τέτοια νεαρή ηλικία. Οι φυσικές αντιδράσεις του σώματος στο άγχος μπορεί να είναι πολύ παρόμοιες με τα συμπτώματα άλλων παθήσεων, και αυτό μπορεί να δημιουργήσει ακόμα περισσότερη ανησυχία. Είναι θετικό που πήγες σε νοσοκομείο για εξετάσεις και δεν παρατηρήθηκε κάτι σοβαρό. Ωστόσο, αν και οι φυσικές εξετάσεις ήταν καλές, φαίνεται ότι οι σωματικές και ψυχολογικές αντιδράσεις συνεχίζονται. Αυτό μπορεί να είναι συνέπεια της ΓΑΔ που αναφέρεις. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να έχεις υποστήριξη και βοήθεια. Το πρώτο και σημαντικότερο βήμα είναι να... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι