• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Υπάρχει περίπτωση να πεθάνει κάποιος από εξαγωγή δοντιού;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σπανιο,εξαρταται απο το ιστορικο του ασθενους και το περιστατικο της εξαγωγης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο αν μιλάτε για έναν νεαρό ασθενη χωρίς προβλήματα υγείας και σε μια απλή εξαγωγη Ε προφανώς η απάντηση είναι όχι...

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Όχι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος στο παρελθόν από παραμελημένα αποστήματα έχουν αναφερθεί θάνατοι αλλά όχι από την διαδικασία της εξαγωγής

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον ληφθούν υπόψη από το γιατρό σας τυχόν σοβαρά προβλήματα υγείας που έχετε και φροντιστεί ανάλογα η θεραπευτική σας αγωγή, δεν υπάρχει περίπτωση απώλειας ζωής.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Σε απίθανες περιπτώσεις όταν δεν έχουν γίνει όλα βάσει του αυστηρού πρωτοκόλλου ή αν δεν έχει ληφθεί σωστά το ιατρικό ιστορικό του ασθενούς

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,

    Στις μέρες μας, ένας υγιής άνθρωπος, είναι αδύνατον να πεθάνει κατά την εξαγωγή δοντιού. Χρησιμοποιούνται τοπικά αναισθητικά τα οποία μπορεί να είναι με ή χωρίς αδρεναλίνη για να περιοριστεί η πιθανότητα υπέρτασης. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα χρήσης υποξειδίου του αζώτου το οποίο είναι το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο αγχολυτικό εισπνεόμενο και ηρεμιστικό βοήθημα. Τέλος, η χορήγηση αντιβιοτικών αξιολογείται κατά περίπτωση.

    Κοντογιάννης Αλέξιος

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο