• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 09/10/2023

Γεια σας! Λόγω έντονου πόνου στη μέση και μετα απο επίσκεψη στα επείγοντα έκανα μαγνητική εξέταση. Το πόρισμα ήταν δισκοκηλη. Συγκεκριμένα μου έγραψαν πως παρατηρείται στο Ο4-Ο5 ΜΣΔ κεντρική ευρείας βάσης κήλη του εκφυλισμενου δίσκου με ικανη απωθηση του μηνιγγικου σάκου (προσθιοπισθια διάμετρος μηνιγγικου σάκου 7 χιλιοστά). Ο έντονος πόνος με καθιστά ανήμπορη να σηκωθώ απο το κρεβάτι τις πρώτες μέρες και μετά για 2-3 εβδομάδες αποφεύγω την καθιστική στάση, καθώς μου προκαλεί μεγάλη ενόχληση. Είναι η τέταρτη φορά που παθαίνω τέτοια κρίση πόνου μέσα σε τρεισήμισι χρόνια. Επίσης αυτή τη φορά αργώ να επανέλθω στα φυσιολογικά μου. Έκανα 10 συνεδρίες φυσικοθεραπειας (μόνο μηχανήματα πχ θερμότητας και λέιζερ) χωρίς μαλαξεις και ασκήσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησαν. Μου προτάθηκε χαλαρό περπάτημα για ενδυνάμωση μυών. Εδώ και μηνες κανω διατροφή, εχω χασει ηδη 14 κιλα και σκοπευω να χασω κι αλλα και να φτασω σε φυσιολογικό βαρος, ελπιζοντας οτι θα βελτιωθεί και η μεση μου. Τα κάνω όλα πολύ προσεκτικά γιατί φοβάμαι ότι θα καταλήξω πάλι ακίνητη στα επείγοντα! Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να βελτιωθώ; Έχω μιλήσει με ορθοπεδικο και νευροχειρουργο και δεν προτείνουν σε αυτή τη φάση χειρουργείο!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν προτείνεται επέμβαση , ακολουθείτε μάλλον το σωστό δρόμο!
    Απώλεια βάρους, ελαφρά άσκηση κ προσοχή

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας.
    Αυτό το οποίο μας καθοδηγεί στον τρόπο αντιμετώπισης μιας δισκοκήλης είναι η συχνότητα και η ένταση των συμπτωμάτων καθώς και η ανταπόκριση στη συντηρητική θεραπεία.
    Προσωπικά εξειδικεύομαι στην αντιμετώπιση της κήλης μεσοσπονδύλιου δίσκου και στη δισκοπλαστική. Αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες.

    Με εκτίμηση,

    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα.
    Αρχικά νομίζω χρειάζεται μια καλή μελέτη της μαγνητικής και καλή κλινική εξέταση ιστορικό.
    Αυτό που έχω δει και συστήνω σε αυτές τις περιπτώσεις χρόνιου πονου με καλά αποτελέσματα είναι οι τοπικές διηθήσεις φαρμάκων ή και βιολογικών παραγόντων.
    Είναι θεραπείες που στοχεύουν ακριβώς την πάσχουσα περιοχή αλλά και συγκεκριμένο ιστό ανάλογα την θεραπεία.
    Είναι πολύ πιο δυναμικές θεραπείες από την λήψη φαρμάκων από το στόμα ή τις φυσικοθεραπείες και δρουν σε πολλά επίπεδα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Η εκτίμηση των εικόνων της μαγνητικής είναι επιβεβλημένη στην περίπτωσή σας

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι