• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 05/02/2024

Τι πρεπει να κανω για ηρεμησω το βραδυ να κοιμηθω απο το ανχος εχω στο στήθος βαρος

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να ασκείστε καθημερινά, να τρώτε θρεπτικά, να έχετε σταθερή ρουτίνα ύπνου, να τρώτε ελαφριά το βράδυ, να αποφεύγετε τις οθόνες 2 ώρες πριν τον ύπνο. Αποφύγετε την κατανάλωση αλκοόλ και ουσιών πριν τον ύπνο, κάντε μια χαλαρωτική δραστηριότητα (διάβασμα, ακούστε χαλαρωτική μουσική, mindfulness, μπάνιο, εργόχειρο).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ασκήσεις χαλάρωσης θα ήταν μια καλή λύση Κρήτης ανάγκης. Πέρα από αυτό η ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε να δείτε από που προέρχεται το άγχος και να το διαχειριστείτε, ώστε να μην επηρεάζει

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Να βρείτε ποια είναι η αιτία που σας το προκαλεί όλο αυτό. Εάν δεν λυθεί αυτό δεν θα κοιμάστε

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα,

    Για να ανακουφιστείτε από τον πόνο στο στήθος και να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου, είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε την υποκείμενη αιτία.

    Κατ' αρχάς, συνιστώ να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία υγείας για ενδελεχή αξιολόγηση και σωστή διάγνωση. Εν τω μεταξύ, η εξάσκηση τεχνικών χαλάρωσης, όπως η βαθιά αναπνοή, ο διαλογισμός και οι ήπιες διατάσεις πριν από τον ύπνο, μπορεί να βοηθήσουν στην ανακούφιση από τη δυσφορία και στην προώθηση καλύτερου ύπνου. Επιπλέον, η διατήρηση ενός σταθερού προγράμματος ύπνου και η δημιουργία μιας χαλαρωτικής ρουτίνας κατά τον ύπνο μπορεί να συμβάλει στη συνολική υγεία του ύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Ασκήσεις χαλάρωσης, βρείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σας τις μάθει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε μαγνήσιο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    δοκιμάστε βαθιές ανάσες, αλλά δεν θα λύσουν το πρόβλημα του άγχους από μόνες τους. Χρειάζεται να πάρετε μία απόφαση για ψυχοθεραπεία.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Θα βοηθούσαν οι ασκήσεις χαλάρωσης …

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Το συνεχές άγχος και η δυσκολία σας να κοιμηθείτε είναι προβλήματα που απασχολούν πολλούς ανθρώπους στην εποχή που ζούμε.
    Ως πρώτη κίνηση θα σας συνιστούσα να εφαρμόσετε τεχνικές χαλάρωσης και αυτο-φροντίδας που μπορεί να βοηθήσουν στη βελτίωση του ύπνου σας, τόσο πριν πάτε για ύπνο αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας.
    Επίσης η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε τις πηγές του άγχους, θα εξερευνήσετε τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις αντιδράσεις σας και πως αυτά σχετίζονται με το άγχος καθώς και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης του.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γειά σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε δείχνουν ότι κάτι σας απασχολεί. Συμβαίνει συχνά το βράδυ που πέφτει να κοιμηθεί κάνεις, να σκέφτεται όλα τα θέματα που μπορεί την συγκεκριμένη περίοδο να τον/την προβληματίζουν, για τον λόγο αυτό θα ήταν καλό να αναζητήσετε την βοήθεια κάποιου ψυχοθεραπευτή προκειμένου να μπορέσετε να επεξεργαστείτε όλα αυτά που σας απασχολούν και έτσι θα υποχωρήσουν σταδιακά και τα συμπτώματα που περιγράφετε.

    Λαγός Μάνος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι πολύ βασικό να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής του ύπνου (ρουτίνα ύπνου, αποφυγή καφεΐνης, ζάχαρης και οθόνης από το απόγευμα κλπ). Εφόσον, υπάρχει έντονο άγχος ή /και αυπνία που επιμένει, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον/α ειδικό ψυχικής υγείας. Πιθανώς να υπάρχει ένδειξη για έναρξη ψυχοθεραπείας ή /και φαρμακευτικής αγωγής ώστε να ανακουφιστούν τα παραπάνω συμπτώματα.

    Δήμητρα Καρυπίδη
    Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Καρυπίδη Δήμητρα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το άγχος σας με τις σωστές θεραπευτικές οδηγίες.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, ίσως βιωνετε μια περιόδο όπου το άγχος έχει σωματοποιηθεί και σας δυσκολεύει στον ύπνο. Θα είχε νοήμα να μπορέσετε να βάλετε αυτό το άγχος σε λόγια για να μπορέσετε να δείτε τι είναι αυτό που σας βαραίνει και πως θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια