• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/05/2024

Νιώθω πίεση και ταχυκαρδία όταν βρίσκομαι σε κατάσταση που δεν μπορώ να διαχειριστώ!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι αντιδράσεις πίεσης και ταχυκαρδίας σε καταστάσεις που αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς είναι συνήθως συμπτώματα του άγχους. Το άγχος μπορεί να ενεργοποιήσει το αγωγό αγωγής και να οδηγήσει σε φυσιολογικές αντιδράσεις όπως η ταχυκαρδία, η αναπνοή και η ενεργοποίηση του νευρικού συστήματος. Σε περίπτωση που δεν έχεις δοκιμάσει τεχνικές αναπνοής και ασκήσεις χαλάρωσης θα σε παρότρυνα να τις ξεκινήσεις. Αν η κατάσταση παραμένει δύσκολη ή επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σου ζωή, συνιστώ να συζητήσεις το θέμα με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η πίεση και η ταχυκαρδία είναι συμπτώματα άγχους, τα οποία πιθανόν βιώνετε ότι είστε σε καταστάσεις που δεν μπορείτε να διαχειριστείτε. Όταν βρίσκεστε σε μια τέτοια κατάσταση, πάρτε μερικά λεπτά και πάρτε μερικές βαθιές αναπνοές και δείτε την κατάσταση ως παρατηρητής.. υπάρχει κάτι απειλητικό ή κίνδυνος για εσάς? Αν όχι, τότε με ψυχραιμία αντιμετωπίστε την κατάσταση ίσως σταδιακά ώστε να αισθάνεστε ότι πάτε βήμα βήμα και εάν κάτι δεν μπορείτε να διαχειριστείτε, μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια ή συμβουλή από κάποιον που μπορεί να βοηθήσει στην συγκεκριμένη κατάσταση. Εάν αυτό δεν μπορεί να γίνει και τα συναισθήματα σας δυσκολεύουν καλό θα εί... Διάβασε περισσότερα

    Σώρου Μαρία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Η αίσθηση πίεσης και ταχυκαρδίας σε καταστάσεις που φαίνονται άνευ ελέγχου είναι μια συχνή εμπειρία για πολλούς από εμάς. Αυτές οι στιγμές προκαλούνται συνήθως από ξαφνικές καταστάσεις, προς τις οποίες αισθανόμαστε ανεπαρκείς να ανταπεξέλθουμε.
    Το σώμα και το μυαλό αντιδρούν σε αυτό το αίσθημα ανασφάλειας με έντονα συναισθήματα αγωνίας, φόβου, και αυξημένη πίεση.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να διαχειριστείτε, αναγνωρίσετε και να αποδεχτείτε αυτά τα συναισθήματα. Αυτό θα σας οδηγήσει στην αύξηση της αυτοεκτίμησης και της εμπιστοσύνης στην ικανότητα διαχείρισης απρόβλεπτων και δύσκολων στιγμώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός