• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Καλησπέρα,είμαι 22 ετών και περνώ αυτό το διάστημα κρίσεις πανικού.Έχω πάει και σε καρδιολόγο δύο φορές για να ελέγξω αν είναι όλα οκ και δεν βρέθηκε κάτι.Έχω το εξής πρόβλημα,όταν αγχώνομαι νιώθω να μου χτυπάει κάτι μέσα από το στήθος στο κέντρο περίπου λιγο πιο πάνω από το στομάχι.Είναι φυσιολογικό;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας δεν μπορείτε να θεραπεύσετε μόνοι σας τις κρίσεις πανικού κάθε άνθρωπος έχει ειδικά το συμπτώματα μαζί με τα κλασικά συμπτώματα των κρίσεων ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα! Καταρχάς, είναι σημαντικό που έχεις πάει σε καρδιολόγο για εξετάσεις και δεν βρέθηκε κάτι ανησυχητικό. Αυτό μπορεί να σε καθησυχάσει όσον αφορά την κατάσταση της καρδιάς σου. Όσον αφορά το συμπτώμα που περιγράφεις, είναι σχετικά συνηθισμένο να νιώθει κάποιος πίεση ή αίσθημα καταπίεσης στο στήθος όταν ανησυχεί ή αγχώνεται. Αυτό συμβαίνει επειδή ο σωματικός στρες μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο οργανισμός μας, συμπεριλαμβανομένου του αναπνευστικού και του καρδιαγγειακού συστήματος. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα σου σοβαρά. Είναι σημαντικό να εξετάσεις τις πιθανές αιτί... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Στην ηλικία των 22 ετών, οι κρίσεις πανικού είναι μια απαιτητική κατάσταση, προσθέτοντας σημαντικό άγχος σε μια ήδη κρίσιμη φάση ανάπτυξης και μετάβασης. Η επίσκεψη σε καρδιολόγο και η διαπίστωση ότι δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα είναι μία θετική εξέλιξη.
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η αίσθηση ότι κάτι χτυπάει μέσα από το στήθος, περίπου λίγο πιο πάνω από το στομάχι, κατά τη διάρκεια αγχωτικών καταστάσεων, είναι συχνά φυσιολογικές σωματικές αντιδράσεις στο άγχος.
    Θα σας συνιστούσα την αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε και να ξεπεράσετε αυτήν την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας! Οι κρίσεις πανικού αφορούν έντονο άγχος , όπως αναφέρετε, και είναι ιδιαίτερα δυσάρεστο. Νομίζω θα σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε για αυτά που σας δημιουργούν το έντονο άγχος. Συνήθως, υπάρχουν ΄κρυμμένα΄ μέσα μας και είναι δύσκολο να τα αναγνωρίσουμε. Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία, θα σας δοθεί η δυνατότητα να καταλάβετε τι σας δυσκολεύει και να το επεξεργαστείτε με κάποιον ειδικό. Σταδιακά, θα νοιώσετε πολύ καλύτερα και το άγχος σας θα περιοριστεί.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί κάτι αυτό το διάστημα διαφορετικό στην καθημερινότητα σας. Θα προτεινα μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να «φύγουν» οι κρίσεις πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι