• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/05/2024

Καλησπέρα σας. Τους τελευταίους μήνες έχω πολύ άγχος με αποτέλεσμα να έχω πολλές ενοχλήσεις και στο σώμα μου. Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και δεν βρήκαν κάτι εκτός από ένα πρόβλημα στην καρδιά. Ξεκίνησα να παίρνω ζαναξ μετά από μία εισαγωγή στο νοσοκομείο της Καλαμάτας. Τα παίρνω από τον Φεβρουάριο και δεν μπορώ να τα κόψω. Χρειάζομαι ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Το άγχος εκδηλώνεται συχνά με διάφορα σωματικά συμπτώματα. Πιθανό το πρόβλημα που αναφέρετε στην καρδιά να μη σχετίζεται με το είδος των σωματικών σας ενοχλήσεων, ωστόσο μπορεί να σας προκαλεί περαιτέρω ανησυχία (πυροδότηση άγχους). Η μακροχρόνη λήψη xanax, όπως και φαρμάκων της κατηγορίας των βενζοδιαζεπινών, μπορεί να δημιουργήσει σωματική και ψυχολογική εξάρτηση και σε φαινόμενα στέρησης από (απότομη) διακοπή. Συνεπώς χρειάζεται να συμβουλευτείτε αρχικά ψυχίατρο για τη διαχείριση της φαρμακευτικής αγωγής και ψυχολόγο για τη βελτίωση της αγχώδους συμπτωματολογίας ψυχοθεραπευτικά.

    Αμυγδαλά Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε την βοήθεια ψυχιάτρου

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Για τη φαρμακευτική αγωγή πλέον κατάλληλος είναι ένας ψυχίατρος. Θα σας καθοδηγήσει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • αρχικά θα επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο και έπειτα για να εντοπίσετε τον πυρήνα που σας δημιουργεί αυτό το άγχος , ελάτε σε έπαφη με εναν ψυχολόγο

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αρχικά ψυχίατρο, ώστε να σας καθοδηγήσει με το ζήτημα του φαρμάκου και ενδεχομένως παράλληλα ή μετά, ψυχοθεραπεία σχετικά με το άγχος.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα,

    Λυπάμαι για το άγχος και την ταλαιπωρία που βιώνετε τον τελευταίο καιρό. Ακούγεται σαν να έχετε περάσει πολλά και παλεύετε να βρείτε ανακούφιση.

    Είναι θετικό ότι αναζητήσατε ιατρική βοήθεια και λαμβάνετε μέτρα για να διαχειριστείτε τα συμπτώματά σας. Ωστόσο, το γεγονός ότι δυσκολεύεστε να σταματήσετε τη λήψη του Xanax και εξακολουθείτε να αισθάνεστε δυσφορία υποδηλώνει ότι μπορεί να υπάρχουν υποκείμενοι ψυχολογικοί παράγοντες που συμβάλλουν στα συμπτώματά σας.

    Λαμβάνοντας υπόψη την κατάστασή σας, θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε υποστήριξη τόσο από έναν ψυχολόγο όσο και από έναν ψυχίατρο:

    Ψυχολόγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Τους τελευταίους μήνες, έχετε αντιμετωπίσει σημαντικό άγχος, το οποίο έχει επηρεάσει σοβαρά και τη σωματική σας υγεία. Έχετε επισκεφθεί πολλούς γιατρούς, οι οποίοι, εκτός από την διάγνωση ενός καρδιακού προβλήματος, δεν βρήκαν κάτι άλλο αξιοσημείωτο. Κατόπιν μιας επείγουσας εισαγωγής στο νοσοκομείο της Καλαμάτας, ξεκινήσατε να παίρνετε Xanax από τον Φεβρουάριο, και έκτοτε είναι εξαιρετικά δύσκολη τη διακοπή του.
    Η κατάλληλη θεραπεία μπορεί να απαιτεί συνδυαστική προσέγγιση, όπου ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να βοηθήσει στη διαχείριση της φαρμακευτικής αγωγής, ενώ ένας ψυχολόγος θα μπορούσε να παρέχει την απαιτούμενη ψυχολογικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας

    Οσον αφορα φαρμακευτική αγωγή, μειωση αυξηση ή διακοπή θα πρέπει να επισκεφτείτε γιατρο, στην προκειμένη περίπτωση ψυχίατρο.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίας ψυχοθεραπείας ώστε να αντιμετωπιστεί το άγχος και να «φύγουν» τα σωματικά συμπτωματα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά,

    Το άγχος είναι ένα συναίσθημα αναγκαίο για τον ανθρώπινο οργανισμό. Παρόλα αυτά εάν ξεπέρασει τα λειτουργικά όρια του οργανισμού για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, τότε μπορεί να φανεί ιδιαίτερα ζημιογόνο για την σωματική και ψυχική μας υγεία. Καθώς επίσης, είναι αρκετά πιθανόν να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στην λειτουργικότητα, της καθημερινότητας μας ακόμα και στις διαπροσωπικές μας σχέσεις.

    Όσον αφορά την λήψη φαρμάκων, χρειάζεται ΠΑΝΤΑ να λαμβάνονται υπο την σωστή επίβλεψη και καθοδήγηση των αρμόδιων Ιατρών. Στην δικία σας περιπτώση, σαν συμβουλή καλό
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι