• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, Είμαι 20 χρονών και γεννήθηκα με κινητικά προβλήματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι τρομάζω λόγω τον νευρολογικών προβλημάτων που έχω θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα, ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ιατρό σας ίσως και με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσουν θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώ την ανησυχία που προκύπτει από τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε λόγω των κινητικών και νευρολογικών προβλημάτων από τη γέννησή σας. Η αναζήτηση λύσεων για την αντιμετώπιση του φόβου και της ανησυχίας που συνδέονται με αυτά τα θέματα είναι ένα σημαντικό βήμα προς τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας.
    Η ψυχοθεραπεία και οι ομάδες υποστήριξης μπορούν να σας προσφέρουν πολύτιμα εργαλεία για την αντιμετώπιση των θεμάτων σας, ενισχύοντας την προσαρμογή στην καθημερινότητα και βελτιώνοντας την αυτοεκτίμηση σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Θα σας βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσετε και να ζητήσετε την υποστήριξη κάποιου ψυχοθεραπευτή σχετικά με τους φόβους σας όσον αφορά στις κινητικές δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Μην το φοβόσαστε. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει πολύ.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις το φόβο σου λόγω των νευρολογικών προβλημάτων που αντιμετωπίζεις. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι υπάρχουν τρόποι για να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα και να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου. Ένας πρώτο βήμα είναι να συνεργαστείς με έναν ειδικό στην ψυχολογία ή στην κοινωνική εργασία, ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις τον φόβο σου και να αναπτύξεις στρατηγικές για τη διαχείρισή του. Μέσα από τη θεραπευτική συνεδρία, μπορείς να εξερευνήσεις τις σκέψεις και τις συναισθηματικές σου αντιδράσεις σε σχέση με τα νευρολογικά προβλήματά σου και να ανακαλύψεις τρόπους να ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε φοβία λόγω των νευρολογικών προβλημάτων που έχετε. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίσετε αυτήν τη φοβία και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Ένας πιθανός τρόπος είναι η ψυχοθεραπεία, όπου μπορείτε να ερευνήσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας σχετικά με την κατάστασή σας και να αναπτύξετε εργαλεία για τη διαχείρισή τους. Επίσης, η συμβουλευτική μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση και την αντιμετώπιση των προκλήσεων που αντιμετωπίζετε.
    Επιπλέον, η συμμετοχή σε ομάδες υποστήριξης μπορεί να σας συνδέσει με άλλα άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοιες κατασ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια