• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/08/2023

Καλησπέρα σας εδώ και τέσσερις μήνες βρίσκομαι σεζόν ,και ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού,βιώνω κάθε μέρα κρίσης έχω ξεκινήσει ψυχολόγο και για αρχή με βοηθάει! Έχω όμως απίστευτους πόνους μυϊκούς,η πλατύ μ είναι μουδιασμενη κάθε μέρα πόνο στο αριστερό χέρι στην μασχάλη και στο στήθος μου αριστερά! Κάθε μέρα νιώθω τσιμπήματα και φοβάμαι πολύ! Νιώθω και σφαχτες όλη μέρα!! Μέσα στην μέρα μου με πιάνει και ατονία και τα μάτια μου σαν να μην βλέπουν καλά! Βαρέθηκα να ακούω τους παλμούς μου και δεν αντέχω άλλο να είμαι έτσι! Επίσης διαγνωστικά με αγχώδεις διαταραχή!! Συνέχεια νιώθω αστάθεια και πόνους και δεν αντέχω άλλο ειλικρινά, φοβάμαι! Πριν ένα μισή μήνα έκανα υπέρηχο και καρδιογράφημα και ήταν άψογο αλλά ακόμα δεν μπορεί να φύγει από το κεφάλι Μ ότι πάσχω από καρδιά και ότι κάποια στιγμή στην μέρα θα σταματήσει! Όλος αυτός ο πόνος στο στήθος η πλάτη μ μουδιασμενη και η καρδιά μου που την ακούω με τρομάζει! Δεν μπορώ αν ηρεμήσω δεν μπορώ να κοιμηθώ Πία! Υπάρχει περίπτωση να βγήκε λάθος ο υπέρηχος η να άλλαξε κάτι σε αυτό τον μήνα με την καρδιά μου? Βασω 26 ετων

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα Βάσω. Ακούγεται ομολογουμένως πολύ δύσκολο το βάρος που κουβαλάς. Και σαν αυτό να συνοδεύεται από την εξής ερώτηση: "Πώς γίνεται να νιώθω το σώμα που να καταρρέει, ή ακόμα και να μου επιτίθεται, αφού οι εξετάσεις μου είναι καλές; Κάτι πρέπει να συμβαίνει!" Είναι αλήθεια ωστόσο ότι το άγχος μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μέσω του σώματός μας, το οποίο με τη σειρά του ενισχύει το ήδη υπάρχον άγχος. Μοιάζει να είναι ένας φαύλος κύκλος. Στα πλαίσια αυτού, είναι δύσκολο να έχει γίνει κάποιο λάθος ή να άλλαξε κάτι στη καρδιά σου το τελευταίο διάστημα.

    Είναι σημαντικό να συνεχίσεις τη ψυχοθεραπεία,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεία σου Βάσω, όλα όσα αναφέρεις, δεδομένου ότι οι εξετάσεις σου είναι καλές, μας επιβεβαιώνουν ότι είσαι πάρα πολύ αγχωμένη. Ίσως ήδη στο έχουν πει, αλλά πολύ συχνά το άγχος που μπορεί για χρόνια να υποβόσκει ήπιο μέσα μας, όταν οι παράγοντες ζορίσουν ακόμα περισσότερο (το να δουλεύει κάποια/ος σεζόν είναι ένας τέτοιος παράγοντας) αρχίζει να εκφράζετε στο σώμα μας. Αυτές οι εκδηλώσεις, όπως και οι κρισεις πανικού, μπορεί να είναι πολύ κουραστηκές και τρομακτικές όμως δεν είναι καθόλου επικίνδυνες, ίσα ίσα βοηθά το άγχος να εκτονωνεται. Είναι πολύ σημαντικό το ότι ξεκίσες συνεδρίες τις οποίες θα πρότεινα να συνεχίσεις ακόμα κι όταν τα συμπτώμ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός