• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Καλησπέρα. Εχω θεμα με το αγχος, και εχω φτασει σε σημειο που πιστευω πως ειναι κατι παραπανω απο το γεγονος πως απλα αγχωνομαι πολυ. Καταρχας δεν μπορω να συγκεντρωθω σε δυο πραγματα ταυτοχρονα. Αμα κανω κατι και προκυψει κατι δευτερο πανικοβαλλομαι. Σε σημειο και φρικαρω νευριαζω και κλαιω. Αλλες φορες βρισκομαι σε κατασταση υπερβολικης ενεργειας που κανω συνεχεια πραγματα οτι βλεπω μπροστα μου με αποτελεσμα να ξεχναω και να αμελω αυτο που ειχα να κανω στην αρχη. Και αμα δω κατι και δεν μπορω να το φτιαξω για παραδειγμα και πρεπει να εστιασω με το ζορι σε κατι αλλο παλι νιωθω μια πιεση και πως πανικοβαλλομαι. Επισης η ψυχολογος που πηγαινα μου ειχε πει πως εχω αγχος εγκαταλειψης, το οποιο με επηρεαζει και αυτο εντονα καθως φρικαρω και μιλαω ασχημα και κανω σαν τρελη χωρις ουσιαστικο λογο και δεν μπορω να διαχειριστω καθολου τον εαυτο μου. Εχω φτασει σε σημειο που λογω αυτων των βασικων πραγματων εχω θεμα στη δουλεια μου και στις σχεσεις μου και γενικα υπολειτουργω . Που μπορω να απευθυνθω και τι ακριβως πρεπει να πω;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ένας ειδικός ψυχικής υγείας (ψυχολογος ή ψυχίατρος) θα σας κατευθύνει σχετικά με το εάν το πρόβλημα σας αντιμετωπίζεται ψυχοθεραπευτικά ή/και φαρμακευτικά.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάστασή σας. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια για να αντιμετωπίσετε το άγχος και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε στην καθημερινότητά σας. Αρχικά, θα ήταν καλό να συνεχίσετε να επικοινωνείτε με τη ψυχολόγο σας. Αν δεν νιώθετε ότι η τρέχουσα θεραπεία δεν σας βοηθάει επαρκώς, μπορείτε να εξερευνήσετε άλλες επιλογές, όπως ο κλινικός ψυχολόγος που ειδικεύεται σε διάφορες μεθόδους θεραπείας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση του άγχους απαιτεί μια ολοκληρωμένη κατανόηση των διαφόρων πτυχών που το συνθέτουν, και στην περίπτωσή σας, φαίνεται ότι είναι πολυδιάστατες. Η δυσκολία στην συγκέντρωση, ο πανικός που σας κατακλύζει από απρόσμενα γεγονότα, η υπερβολική ενέργεια, το ότι ξεχνάτε, καθώς και η συναισθηματική αστάθεια λόγω του άγχους εγκατάλειψης, όπως αναφέρετε, επιδρούν αρνητικά στην εργασιακή σας απόδοση και τις μεταξύ προσωπικές σχέσεις.
    Η αναζήτηση βοήθειας και η κατάλληλη θεραπεία είναι ζωτικής σημασίας. Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή καθώς μέσο των συνεδριών ψυχοθεραπείας θα κατανοήσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής