• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/03/2024

Καλησπέρα. Εδώ και πάρα πολύ καιρό αντιμετωπίζω ένα διαρκές πρόβλημα με τον ύπνο και το άγχος. Είχα ξεκινήσει από τον Οκτώβριο του '18 έως και τον Νοέμβριο του '23 να κάνω ψυχοθεραπεία. Η γιατρός είχε διαγνώσει ότι έχω μια έντονη διαταραχή άγχους. Μου είχε συνταγογραφήσει να παίρνω xanax 1mg. Στο παραπεμπτικό έγραφε (σύνδρομο φοβικού άγχους). Έτσι λοιπόν άρχισα να παίρνω τα χάπια κάθε βράδυ από το καλοκαίρι του '19 έως και τον Νοέμβριο του '23. Αυτά με βοηθούσαν για να μπορέσω να κοιμηθώ. Είχα κάνει κατάχρηση του φαρμάκου όλη αυτή την περίοδο. Τέλος πάντων, αποφάσισα να τα κόψω γιατί δεν άντεχα άλλο. Παρ' όλα αυτά, το πρόβλημα με τον ύπνο συνεχίζει να επιμένει. Είναι περίπλοκο. Υπάρχουν μέρες που κοιμάμαι και ξυπνάω μες στη μαύρη νύχτα, 3 η ώρα το πρωί ή και πιο νωρίς και άλλες που δεν κοιμάμαι καθόλου. Όχι τίποτα άλλο, πρέπει να σηκώνομαι και στις 5 το πρωί για να πάω και στη δουλειά μου. Τι θα μπορούσα να κάνω; Έχω βομβαρδιστεί με διάφορες λύσεις/θεραπείες για το θέμα αυτό από το ίντερνετ, το (YouTube). Έχω μπουχτίσει πραγματικά. Νιώθω χάλια μέσα μου.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να κάνετε μέρικες συνεδρίες ψυχοθεραπείας με στόχο να μην έχετε αυπνιες.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε μαγνήσιο για ένα εξάμηνο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Διαβάζοντας το μήνυμά σας παίρνω έντονα την αίσθηση ότι έχετε μπουχτίσει, ότι έχετε κουραστεί και ψάχνετε απεγνωσμένα μία λύση. Το πρόβλημα με τον ύπνο και το άγχος, το σύνδρομο φοβικού άγχους, το xanax που κάνατε κατάχρηση σε σημείο που δεν αντέξατε άλλο, η συνεχιζόμενη έλλειψη ύπνου, η δουλειά, οι συμβουλές στο Youtube, όλα αυτά μαζί μοιάζουν να δημιουργούν τόση πολλή φασαρία στο μυαλό σας... Νιώθετε χαμένη/ος, νιώθετε χάλια μέσα σας.

    Το τελευταίο που θα ήθελα να κάνω είναι να προσθέσω στη φασαρία αυτή με περαιτέρω συμβουλές και υποδείξεις. Αν και έχετε κάνει ήδη ψυχοθεραπεία αρκετά χρόνια, θα σας ενθάρρυνα να ξεκινή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Μιλήστε καλύτερα με ψυχίατρο να σας βοηθήσει και με το άγχος σας και με την διαταραχή ύπνου που έχετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα, λυπάμαι για αυτή την κατάσταση. Ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή για 3 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά. Υπάρχουν διαφορετικές αγχώδης διαταραχές, ποια από όλες σας έδωσε? Τι θεραπεία κάνατε που διήρκησε 3 χρόνια? Στην προσέγγισή μου σε 3 - 6 μήνες συνεργασίας βλέπουμε αποτελέσματα ζωής. Η φαρμακευτική αγωγή δεν πραγματοποιεί γνωστική αναδόμηση, αλλά λειτουργεί μόνο όταν γίνετε χρήση. Προσοχή με την ανοχή και την εξάρτηση!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια