• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/05/2024

Καλησπέρα, εδώ και λίγους μήνες περνάω μια φάση με πολύ άγχος λόγω ενός ξαφνικού θανάτου. Πριν έναν μήνα ίσως και παραπάνω, με πιάνει πολύ φούσκωμα και βάρος στο στομάχι σαν να έχω φάει πολύ, ακομα και αν είμαι νηστική. Με αποτέλεσμα να νιώθω σαν δύσπνοια που όμως δεν προέρχεται από πνεύμονες διότι νιώθω ότι δεν έχω καμία ενόχληση εκεί και όταν αναπνέω νιώθω να γεμίζουν κανονικά αέρα χώρος κανένα πρόβλημα. Όλο αυτό νιώθω ότι προέρχεται από το φούσκωμα στο στομάχι. Τα αντιοξινα αρκετές φορές βοηθούν, οπως και το ρεψιμο. Έχω κάνει υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας, και πλήρης αιματολογικό έλεγχο χωρίς να βρεθεί κάτι. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι προέρχεται από το άγχος και το ότι πολλές φορές δεν αναπνέω σωστά διότι είμαι μονίμως σφιγμένη. Επίσης αυτή η αίσθηση δεν είναι καθημερινή, ή αν την έχω κάθε μέρα, άλλες φορές θα είναι πιο έντονη και άλλες όχι . Επίσης να πω ότι όταν περπαταω, ούτε λαχανιαζω ούτε τίποτα. Θα ήθελα την άποψη σας, ευχαριστώ πολύ.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται ότι έχετε σωματοποιήσει το άγχος σας. Θα σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε σε μία ψυχολόγο για την ξαφνική απώλεια που βιώνετε γιατί με αυτό τον τρόπο θα ανακουφιστείτε και δεν θα βγάζετε το άγχος σας στο σώμα σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα, εαν δεν υπάρχει κάποια βιολογική αιτία το πιο πιθανό να είναι σωματοποίηση του άγχους. Επομένως ο καλύτερος τρόπος για να απαλλαγείτε από αυτά τα συμπτώματα είναι να μιλήσετε με μια ψυχολόγο.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Βιώνετε κάποια κρίση άγχους λόγω του τραγικού συμβάντος. Δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας και προσπαθήστε να βρίσκετε τρόπους χαλάρωσης ώστε να ξεχνιέστε. Προτιμήστε πιο εύπεπτα φαγητά για να αποφύγετε την στομαχική δυσφορία που συνδέεται με το άγχος και να ανακουφίζεστε πιο γρήγορα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • αφού αποκλείσατε τα παθολογικά αίτια η επίσκεψη σε ένα ψυχολόγο θα σας βοηθούσε πάρα πολύ

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Γεια σας,

    Λυπάμαι για το άγχος που βιώνετε, ειδικά μετά από τη ξαφνική απώλεια σας. Ακούγεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και είναι αξιέπαινο που αναζητάτε συμβουλές.

    Τα συμπτώματα που περιγράψατε, όπως φούσκωμα στο στομάχι, αίσθημα βάρους και δύσπνοια που φαίνεται να σχετίζεται με την ένταση και το άγχος, είναι αρκετά συνηθισμένες εκδηλώσεις άγχους. Το άγχος μπορεί να έχει σωματικές επιπτώσεις στο σώμα, συμπεριλαμβανομένων των αλλαγών στην πέψη και στην αναπνοή.

    Δεδομένου ότι οι ιατρικές σας εξετάσεις δεν έχουν αποκαλύψει κανένα σωματικό πρόβλημα, είναι πιθανό τα συμπτώματά σας να συνδέονται πράγματι με το άγχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο αίμα στα μέρη του σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Ο ξαφνικός θάνατος που αντιμετωπίσατε και το άγχος που ακολούθησε, έχουν σαφώς επηρεάσει τη σωματική και ψυχολογική σας υγεία. Συγκεκριμένα, αναφέρετε την αίσθηση φουσκώματος και βάρους στο στομάχι, τα οποία συνοδεύονται από αίσθηση δύσπνοιας που όμως δεν φαίνεται να προέρχεται από τους πνεύμονες.
    Οι εξετασεις, όπως υπέρηχοι και αιματολογικός έλεγχος, δεν έχουν δείξει κάποια φυσιολογική αιτία για αυτά τα συμπτώματα, γεγονός που μας στρέφει σε ψυχολογικές αιτίες.
    Η διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων μπορεί να επιτευχθεί μέσα από τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης, ενώ η παρακολούθηση σας από έναν ψυχολόγο θα σας παρέχει περαι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής