• Αυτογνωσία
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Από την παιδική μου ηλικία έχω βιώσει αρκετές φορές κοροϊδία και απόρριψη με αποτέλεσμα να μου λείπει η αποδοχή στην ενήλικη ζωή μου.Πως μπορώ να διαχειριστώ την απόρριψη;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι κάτι απλό χρειάζεται να κάνετε κάποιες συνεδρίες για να μάθετε να το διαχειρίζεστε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθήσει ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα βιώματα της παιδικής μας ηλικίας εγγγράφονται βαθιά μέσα μας κ συχνά μας ταλαιπωρούν κ στην ενήλικη ζωή μας. Όμως δεν είμαστε έρμαια του παρελθόντος. Μπορείτε να χτίσετε σχέσεις με αποδοχή και θετικότητα οι οποίες θα αντισταθμίζουν την απόρριψη που αναμφίβολλα θα συναντήσετε όπως όλοι οι άνθρωποι σε κάποιο πλαίσιο της ζωής μας. Δεν μπορούμε πάντα να αποφύγουμε τα προβλήματα κ τις ματαιώσεις, όμως μπορούμε να παίρνουμε αρκετή ικανοποιήση από τη ζωή μας ώστε να τα αντέξουμε όταν έρθουν. Αν παρόλα αυτά νιώθετε ότι χρειάζεστε βοήθεια μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η απόρριψη που εχει βιωθεί επανειλλημένα και απο την παιδική ηλικία μπορεί να σας έχει οδηγήσει σε μια έλλειψη αυτοεκτίμησης. Μερικές φορές το να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος μπορεί να κάνει τη διαφορά. Μια υποστήριξη από ένα ειδικό Ψυχικής Υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να διερευνήσετε αυτά που νιώθετε και να τα επεξεργαστείτε, έτσι ώστε σταδιακά να αρχίσετε να αποκτάτε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας. Θα αρχίσετε να αγκαλιάζετε τα συναισθήματά σας και να αισθάνεστε λιγότερο απογοητευμένοι όταν αντιμετωπίζετε την απόρριψη.

    Η απόρριψη συχνά λέει περισσότερα για τα πράγματα του άλλου παρά για εσάς.

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Μιλώντας με έναν ψυχολόγο μπορεί να σας βοηθήσει να εκφράσετε τα συναισθήματά σας και να λάβετε υποστήριξη. Να θυμάστε ότι η απόρριψη δεν ορίζει την αξία σας και ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αντιμετωπίσετε και να ξεπεράσετε αυτά τα συναισθήματα. Η υποστήριξη από αγαπημένα πρόσωπα και επαγγελματίες ψυχικής υγείας μπορεί να είναι πολύτιμη σε αυτήν τη διαδικασία.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα. Αναγνωρίζετε ότι έχετε βιώσει απόρριψη από πολύ νωρίς στη ζωή σας. Σας κορόϊδευαν, σας χλεύαζαν. Ακούγεται σαν αυτό να έχει αποτελέσει σημαντικό μέρος της ταυτότητάς σας μέχρι σήμερα. Με κάποιο τρόπο όμως διαπιστώνετε ότι έχετε "μπουχτίσει", ότι θέλετε κάτι διαφορετικό, ότι έχετε ανάγκη από αποδοχή, παρόλο που παρατηρείτε να σας λείπει στην ενήλικη ζωή σας. Ψάχνετε έναν τρόπο να διαχειριστείτε, να νοηματοδοτήσετε, αν θέλετε, αυτή την απόρριψη.

    Το βίωμα της απόρριψης μοιάζει να είναι πολύ γνώριμο για εσάς. Τα διάφορα κομμάτια σας, οι ανάγκες σας, οι επιθυμίες σας, ο τρόπος ύπαρξής σας, σαν να έχουν συνηθίσει να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η απόρριψη κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας μπορεί να έχει βαθιές και διαρκείς επιπτώσεις στην αυτοεκτίμηση και την αυτοαντίληψη ενός ατόμου. Στην ενήλικη ζωή, αυτές οι εμπειρίες μπορούν να οδηγήσουν σε μια σταθερή ανάγκη για αποδοχή και έναν φόβο για περαιτέρω απόρριψη, επηρεάζοντας τις μεταξύ προσωπικές σχέσεις και την κοινωνική συμμετοχή.
    Ένας από τους πρώτους στόχους στη διαδικασία διαχείρισης της απόρριψης είναι η αναγνώριση και η αντιμετώπιση πληγωμένων συναισθημάτων που προκύπτουν από προηγούμενες εμπειρίες. Είναι απαραίτητο να κατανοηθεί ότι η απόρριψη δεν αντανακλά απαραίτητα μία ανεπάρκεια στον εαυτό μας, αλλά αποτελεί απόφ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η απόρριψη και η κοροϊδία που έχετε βιώσει στο παρελθόν μπορεί να επηρεάζουν την αυτοεκτίμησή σας και την αίσθησή σας για την αποδοχή από άλλους. Ένα σημαντικό βήμα για την αντιμετώπιση αυτών των συναισθημάτων είναι η αυτοσυνειδησία και η αυτοαναγνώριση των συναισθημάτων που το προκαλούν. Μιλώντας ανοικτά με άλλους ανθρώπους που εμπιστεύεστε και ζητώντας υποστήριξη μπορεί επίσης να βοηθήσει.
    Επιπλέον, η θεραπεία με έναν ψυχολόγο μπορεί να σε βοηθήσει να ανακαλύψετε πώς οι προηγούμενες εμπειρίες επηρεάζουν τη συμπεριφορά και τα συναισθήματά σας σήμερα, καθώς και να αναπτύξετε θεραπευτικές στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους. Να θυμάστε π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το να αποδεκτεί κανείς τον εαυτό του γι αυτο που είναι ακριβώς ενώ δεν έλαβε ενα βλέμμα αποδοχής στην παιδική του ηλικία είναι κατι αρκετά απαιτητικό, όχι όμως ακατόρθωτο. Είναι για όλους μας σημαντική η αποδοχή αλλά ο καθένας μας οφείλει να βάζει τους όρους με τους οποίους θα την διεκδικεί. Τι είναι πιο σημαντικό; Να είναι αποδεκτός στον άλλον ή στον εαυτό μου; Τι είναι πιο βοηθητικό; Να ακολουθώ τα θέλω και τα δεδομένα των άλλων ή να ορίσω τα δικά μου και να τα υπερασπιστώ; Στην περίπτωση που οι ίδιοι δεν αποδεχόμαστε τον εαυτό μας κινδυνεύουμε να νιώθουμε ενοχές που οι άλλοι δεν μας αποδέχονται κι ας διαφωνούμε μ' αυτα που λένε ή κάνου... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Είναι εύλογο να νιώθετε έτσι αφού έχετε βιώσει αρκετές φορές κοροϊδία και απόρριψη. Ακόμα και η ίδια η αποδοχή μπορεί να μοιάζει κάτι μεγάλο και μακρινό για εσάς. Ίσως όμως η αποδοχή να είναι κάτι που θα υπάρξει από κάποιους ανθρώπους και μάλλον δύσκολα από όλους. Βιώνετε κυρίως την απόρριψη; Ακόμα και τώρα; Είναι ερωτήματα που χρειάζεται να κάνετε στον εαυτό σας και να δείτε αν το ζητούμενό σας είναι να λαμβάνετε την καθολική αποδοχή ή ακόμα κι αν είστε επιφυλακτική απέναντι στη διάθεση αποδοχής που μπορεί να έχει κάποιος, έχοντας βιώσει το τραύμα της απόρριψης σε μια τρυφερή ηλικία.
    Θα σας βοηθούσε να εμβαθύνετε και αυτή τη δυνατότητα θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι