• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 29/04/2024

Καλησπέρα, ειμαι 19 ετών και έχω σύνδρομο Aspergers. Θα ήθελα να βιώσω την πατρότητα κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον. Θεωρείτε ότι αυτό είναι απαγορευτικό λόγω κληρονομικότητας; ποιες οι πιθανότητες να κληρονομηθεί; υπάρχει περίπτωση να έχει μέχρι τότε σημειωθεί πρόοδος στον τομέα της γενετικής μηχανικής έτσι ώστε να αποφευχθεί κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Απαγορευτικό δεν πιστεύω ότι ειναι. Θα ήταν καλύτερα να μιλήσετε με τον γιατρό σας που έχει την εικόνα σας για να μπορέσει να σας βοηθήσει σχετικά καλύτερα. Όσο αναφορά την εξελίξει κάνεις δεν ξέρει καθημερινά μαθαίνουμε νέα δεδομένα. Υπάρχουν πιθανότητες να κληρονομηθεί . Είναι ένα σοβαρό ζήτημα όμως που δεν μπορεί να αναλυθεί εδώ με μια απάντηση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω την αγωνία σας , αν και από τη διατύπωση του ερωτήματος αντιλαμβάνομαι πόσο γλωσσικά εύστοχος και με εν συναίσθηση είστε. Η χαρτογράφηση των νευρο -ατυπικών εγκεφάλων έχει δείξει διαφοροποιήσεις κυρίως λειτουργικές σε σχέση με των νευρο -τυπικών εγκεφάλων . Οι ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ εχουν νευρο βιολογικη βάση , συνεπως είναι και κληρονομικες. Όμως οι αιτίες δεν εχουν βρεθεί με απολυτοτητα. Η πιαθνοτητα οταν το εμβρυο είναι θήλυ να εχει μικρότερες πιθανοτητες να είναι στο φασμα , σε σχέση με ενα αρρεν εμβρυο. Το πόσο θα σημειωθει προοδος στην γεντική μηχανική θα το επιβεβαιωσει ο ίδιος ο χρόνος. Το σημαντικοτερο ... Διάβασε περισσότερα

    Καλλιόπη Γκούμα - Λογοθεραπεία & Ειδική Αγωγή

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με asperger οι οποίοι έχουν κάνει πετυχημένες οικογένειες και φυσικά είναι και καλοί πατεράδες. Οπότε μην ανησυχείτε για αυτό το θέμα. Ως προς την κληρονομικότητα δεν έχει αποδειχθεί ακόμη σχέση.

    Ντούσιας Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Πρόοδος πάντα υπάρχει στην επιστήμη, όταν είσαστε σε ηλικία που σκέφτεστε να κάνετε παιδί ενημερωθείτε από ειδικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ όμορφο που σε αυτή την ηλικία σκέφτεστε να Το μέλλον σας και πως μπορείτε να το κάνετε καλύτερο. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο όπως σας δώσει λεπτομέρειες για το πως κληρονομείται και τι μπορείτε να κάνετε με αυτό.

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • καλημέρα σας και καλή Ανάσταση!
    Φυσικά και μπορείτε να βιώσετε την πατρότητα! Αλίμονο! Υπάρχει περίπτωση να κληρονομηθεί, σύμφωνα με τους νόμους κληρονομικότητας, του Mendel, όπου κληρονομείται κάποιο χαρακτηριστικό έως την τέταρτη γενιά, σε ποσοστά περίπου 1στα 4.
    Όμως, δεν ξέρουμε αν η δική σας περίπτωση οφείλεται σε κληρονομικότητα των γονέων σας. Υπάρχει περίπτωση να έχετε Asperger εξαιτίας ταλαιπωρίας της μητέρας σας κατά την περίοδο του τοκετού ή της κύησης. Αν είναι από μια τέτοια ταλαιπωρία δεν υπάρχει τίποτα να κληρονομηθεί, οφείλεται σε εγκεφαλική βλάβη λόγω της ταλαιπωρίας τοκετού και φυσικά όλοι οι απόγονοί σας δεν έχουν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυρομμάτη Θεοδώρα

    Ειδικός Παιδαγωγός

    Γαλάτσι