• Cholesterol
  • Submitted on 17/07/2023

Καλησπέρα. Είμαι 39 ετών με ύψος 1.69 και βάρος 64 κιλά. Σε γενικές εξετάσεις αίματος όπου έκανα πρόσφατα ενώ όλα τα υπόλοιπα βγήκαν φυσιολογικές τιμές για πρώτη φορά ολική χοληστερόλη έδειξε 321!! HDL 82.4 και LDL 227.6 (σε αντίθεση με τις ετήσιες τακτικές εξετάσεις κάθε χρόνο όπου ήταν φυσιολογικές). Δεν καπνίζω, από διατροφή δεν προσέχω ιδιαίτερα αλλά δεν είμαι fun του κρέατος και τελείως αποξένωση με τα γλυκά- ζάχαρη. Σε τι ενέργειες προτείνετε να προβώ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

9 specialists answered

  • Πέραν του τακτικού προληπτικού ελέγχου, πρέπει να συζητήσετε με τον θεράποντα ιατρό την πιθανότητα έναρξης φαρμακευτικής αγωγής.

    Σταμέλος Νικόλαος (Deactivated account)

    Cardiologist

    Gerakas

  • Θα σας συνιστούσα να επαναλάβετε τις παθολογικές εξετάσεις και εφόσον επιβεβαιωθούν να επισκεφθείτε τον θεράποντα ιατρό σας για έναρξη φαρμακευτικής αγωγής.

    Χαιρετάκη - Premedicare Ελένη

    Cardiologist

    Agia Paraskevi

  • ΣΊΓΟΥΡΑ ΠΛΗΡΗΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΈΝΩΝ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΩΝ ΟΡΜΟΝΏΝ, ΚΑΘΏΣ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΑΡΩΤΙΔΩΝ.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Προτείνω αρχικά επανάληψη των εξετάσεων με ταυτόχρονη συγκεκριμένη διατροφή μετά από 2 μήνες ώστε να επαληθευτεί το αποτέλεσμα και η επίπτωση της υγιεινοδιαιτητικής παρεμβάσεως και οι όποιες αποφάσεις θα παρθούν στη συνέχεια.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

  • το πιθανοτερο ειναι οτι εχετε ετεροζυγη οικογενη υπερλιπιδαιμια η οποια ρυθμιζεται μονο με φαρμακευτικη αγωγη! Οι τιμες σας ειναι πολυ υψηλες! Επισκευτειτε παθολογο αμεσα!

    Kostalas Leonidas

    Internist

    Cholargos

  • Το πιθανότερο να είναι τυχαίο λάθος μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο κάθε χρόνο να ήταν οι τιμές φυσιολογικές και ξαφνικά να εμφανίζεται Ldl 227.Επαναλαβε εξεταση χοληστερίνης Ldl και Hdl

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Επανάληψη των εξετάσεων σε ένα περίπου μήνα!

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΓΩΓΗ (ΣΤΑΤΙΝΗ ΔΙΑ ΒΙΟΥ). ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ (ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΗ ΥΠΕΡΛΙΠΙΔΑΙΜΙΑ) ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΙΠΑΡΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΛΑΔΙΑ - ΒΟΥΤΗΡΑ - ΛΙΠΑΡΑ ΚΡΕΑΤΑ - ΑΛΑΝΤΙΚΑ - ΞΗΡΟΙΙ ΚΑΡΠΟΙ κτλ). ΑΝ Η LDL EINAI ΠΑΝΩ ΑΠΟ 190 ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ LDL ΑΝΩ TOY 140 ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΩΓΗ

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli