• Cholesterol
  • Submitted on 18/07/2023

Δεν καταφέρα με την διατροφή και την άσκηση να κατεβάσω και να διατηρήσω την κακή (ldl) χοληστερίνη στα επιτρεπτά επίπεδα.Δυστυχώς με λίγη απροσεξία ανεβαίνει πολύ εύκολα στα 200-210 mg. Ως εκ τούτου πήρα zirus 5 mg (rosuvastatin) και κατέβηκε σε 17 ημέρες στα 104 mg. Ερωτώ : α)πως είναι δυνατόν να κατέβει τόσο γρήγορα και τόσο πολύ σε σύντομο χρονικό διάστημα όταν οι στατίνες,σύμφωνα με την βιβλιογραφία, ρίχνουν την χοληστερίνη μέχρι 35%-40%; β) όταν συμπληρώσω 2 μήνες κάνω τις διαγνωστικές εξετάσεις για τρανσαμινάσες κ.λ.π ; γ) Αφού τόσο έυκολα και γρήγορα κατέβηκε με ένα μικρο πορτοκαλί χαπάκι των 5mg, μπορώ από εδω και πέρα να τρώω ότι θέλω δ) Σημειωτεόν είμαι 55 ετών και έχω χοληστερίνη από τα 35 αλλά τώρα ξεκίνησα το χαπάκι.Μια μικρή στένωση έχω στις καρωτίδες στο 5 %.Θα το διορθώσει αυτό η στατίνη ; Επειδή λένε ότι οι στατίνες είναι το tuboflo των αρτηριών

7 specialists answered

  • Η μικρή στένωση στην καρωτίδα οφείλεται στην υψηλή χοληστερόλη που είχατε τα προηγούμενα έτη. Από ότι φαίνεται ακόμα και η μικρή δοσολογία στατίνης έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα του λιπιδαιμικού προφίλ σας. Υπάρχουν μελέτες που δεν έχουν ολοκληρωθεί για την υποστροφή αθηρωματικών πλακών. Οι υπάρχουσες μελέτες αναφέρονται στην σταθεροποίηση της αθηρωματικής πλάκας ως προς την σύσταση και το μέγεθος της.

    Χαιρετάκη - Premedicare Ελένη

    Cardiologist

    Agia Paraskevi

  • α) Η ΡΟΣΟΥΒΑΣΤΑΤΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΌ ΤΑ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΑ ΥΠΟΛΙΠΙΔΑΙΜΙΚΑ, ΟΠΌΤΕ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΑΤΕΒΆΣΕΙ ΤΑ ΕΠΊΠΕΔΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΆ, β) ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΥΝΗΘΗΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ, γ) ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΆΝ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΑΓΩΓΉ Η ΟΧΙ, δ) ΟΙ ΣΤΑΤΙΝΕΣ ΒΟΗΘΟΎΝ ΣΤΗΝ ΕΞΈΛΙΞΗ ΤΩΝ ΑΘΗΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΛΑΚΏΝ, ΑΛΛΆ ΌΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΌΤΙ ΕΞΑΦΑΝΊΖΟΥΝ ΠΛΉΡΩΣ ΚΑΙ ΠΆΝΤΟΤΕ ΤΗΝ ΠΛΆΚΑ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΎΝ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΩΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Ο βαθμός της μειώσεως εξαρτάται από τη γενετική προδιάθεση του ατόμου και την ταυτόχρονη διατροφή. Αν δεν έχετε κάνει εξέταση τρανσαμινασών μπορείτε να την κάνετε στους 2 μήνες. Η σωστή διατροφή είναι επιβεβλημένη εφόρου ζωής. Η στατίνη μπορεί να κάνει τη στένωση σχετικά ακίνδυνη και να την εμποδίσει να χειροτερέψει.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Ναι η ροσουβαστατίνη θεωρείται από τις πιο ισχυρές στατίνες με μεγάλη αποτελεσματικότητα στο γρήγορο έλεγχο επιπέδων χοληστερίνης στον ορό του αίματος. Η δυνατότητα μείωσης των επιπέδων χοληστερίνης με τις ισχυρές στατίνες είναι χρήσιμη λόγω των νέων οδηγιών και νέων στόχων για επίτευξη όσο το δυνατόν χαμηλότερων επιπέδων χοληστερίνης στον ορό του αίματος για καλύτερη υγεία. Οι στόχοι για τη μείωση της χοληστερίνης καθορίζονται ανεξάρτητα σε κάθε ασθενή από το γιατρό με βάση τους συνολικούς παράγοντες κινδύνου μετά από φυσική εξέταση και λήψη ιστορικού. Ο αρχικός έλεγχος τρανσαμινασών επιβάλλεται με βάση τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου αυτού ... Read more

    Papamihail Maria

    Internist

    Kolonos

  • η δυναμικη του συγκεκριμενου φαρμακου ειναι τετοια ωστε να επιτυγχανει τετοιες μειωσεις σε συντομο χρονικο διαστημα! Η ροσουβαστατινη των 5 μειωνει την ldl 42%! Επανεκτιμηση των τιμων χοληστερινης και ηπατικων ενζυμων γινεται στο διμηνο και αναλογως η θεραπεια συνεχιζει! Το φαρμακο σας συγχωρει καποιες διατροφικες ατασθαλιες αλλα αν τρωτε ανεξελκτα πιθανως θα χρειαστει αυξηση δοσολογιας...συστηνουμε ολα με μετρο. Οι στατινες και η ροσουβαστατινη ειδικα υποστρεφουν τις αθηρωματικες πλακες και καθαριζουν τα αγγεια!

    Kostalas Leonidas

    Internist

    Cholargos

  • Το πως κατέβηκε τόσο πολύ με 5 mg Rosuvastatin είναι άξιο απορίας.Ναι σε 2-3 μήνες κάνεις εξετάσεις τρανσαμινασεις και cpk.οχι δεν μπορείς να τρως ότι θέλεις απλώς μπορείς να είσαι λιγότερο αυστηρός στο θέμα της διατροφής.Μια στενωση δεν διορθώνεται με την λήψη στατινης,ίσως και αυτό με ερωτηματικό λίγο να την μειώσει και αυτό πάλι επαναλαμβάνω δεν είναι σιγουρο

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Η δραστικότητα των στατινών διαφέρει και είναι μεγαλύτερη από τα προαναφερόμενα για κάποιες από αυτές. Ο επανέλεγχος σε δύο μήνες είναι απαραίτητος για τιτλοποίηση δόσης και έλεγχο πιθανής ανεπιθύμητης ενέργειας. Ο υγιεινός τρόπος ζωής επιπροστίθεται στην δράση της στατίνης. Στην ηλικία αυτή η φαρμακευτική αγωγή είναι πιο απαραίτητη. Η σταθεροποίηση της αθηρωματικής πλάκας και η πρόληψη εμφάνισης νέας παθολογίας στις αρτηρίες είναι το προσδοκώμενο όφελος από την λήψη των στατινών.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli